04.05.2020

 

Witam was moi drodzy. W tym tygodniu wyruszymy na wycieczkę wzdłuż naszej największej rzeki  – Wisły. Zwiedzimy kolejno Kraków, Warszawę, Toruń i Gdańsk największe miasta, przez które przepływa królowa polskich rzek.

 

PONIEDZIAŁEK- NAJWIĘSZA POLSKA RZEKA WISŁA.

 

  • Na początek kilka wiadomości na temat rzeki Wisły.  Na pewno wiesz, która z polskich rzek jest nazywana królową – oczywiście Wisła. Jest najdłuższą rzeką w naszym kraju (ma 1047km długości) i przepływa przez prawie cały jego obszar z południa ( z gór) na północ ( do morza). Jej źródło znajduje się w górach na stoku Baraniej Góry.

 

Posłuchaj legendy otym ,,Jak powstała Wisła”

 

https://youtu.be/Q0KpBXSgjzY

 

  • Zapraszam do rytmicznej rozgrzewki w podskokach.

 

https://youtu.be/Zg7pCZOtMXo

 

  • Poproś rodziców by pomogli Ci wykonać pojazd,  który nazywa się ,,poduszkowiec”. Nim właśnie przez cały tydzień  będziemy podróżowali po Wiśle. Będziemy zwiedzali miasta napotkane po drodze.

 

Do wykonania poduszkowca potrzebne będzie:Płyta CD.( zużyta) plastelina, balon, pompka, korek od butelki. Instrukcja wykonania poniżej.

https://youtu.be/WwL6-c_pW7A


05.05.2020

WTOREK - ZWIEDZAMY KRAKÓW

  • Wsiadamy do naszego poduszkowca, który zrobiliście na wczorajszych zajęciach i wyruszamy w naszą podróż począwszy od źródła Wisły i będziemy poruszać się naszym pojazdem aż do morza Bałtyckiego . Dziś  na naszej trasie pierwsze piękne miasto-Kraków. To dawna stolica Polski, miasto Smoka Wawelskiego. Zapraszam na zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, który opowie wam o Krakowie,  a potem powiedzcie rodzicom co się wam najbardziej podobało w tym mieściei co chcielibyście obejrzeć  jeszcze raz  gdy wybierzecie się z rodzicami na wycieczkę do Krakowa.

https://youtu.be/hsa8xmGBiis

Kto z was  będzie ciekawy może  jeszcze obejrzeć  legendę ,,O Smoku Wawelskim”https://youtu.be/FKfB_h7HqC8
lub ,, Przerwany hejnał –Baśnie Polskie”https://youtu.be/gq8HijEzB8A

  • Zapraszam do zrobienia ,,Smoka Wawelskiego” z rolki papierowej.  Instrukcja poniżej.

https://youtu.be/jF1ee5O5pJs

  • Obejrzyj zdjęcie stroju krakowskiego. Spróbuj opisać jak wygląda strój damski a jak męski.

Strój damski:

https://www.google.com/search?q=stroj+krakowski+damski&tbm=isch&ved=2ahUKEwi1pbXXtJfpAhUTNuwKHWw7CFgQ2-cCegQIABAA&oq=stroj+krakowski+damski&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECCMQJzICCAA6BAgAEEM6BAgAEB46BggAEAUQHjoECAAQGFCQpgFYodIBYLvVAWgGcAB4AYABigOIAfAlkgEGMi00LjExmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWc&sclient=img&ei=BpOuXrWKHJPssAfs9qDABQ&bih=789&biw=1600

Strój męski:

https://www.google.com/search?q=stroj+krakowski+meski&sxsrf=ALeKk02TOiiP90FRgdiyop9TpqgA8Jkptg:1588499139951&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj-sdm3tJfpAhXkA2MBHQ1fCMgQ_AUoAXoECBEQAw&biw=1600&bih=789

  • Dla chętnych dzieci:,, Smok Wawelski”- połącz kropki.

http://www.pointapoint.com/point/tout-petits/tout-petits-points-a-relier-14.jpg