Promocja zdrowia


 Rok 2020/2021
 
 
 
 

NIEBIESKI MARSZ - DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada wszystkie dzieci wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Z tej okazji z inicjatywy Przedszkola Publicznego Nr 34 w Rzeszowie, nasza placówka po raz drugi uczestniczyła w "Niebieskim Marszu". W tym dniu przedszkolaki ubrane na niebiesko poznały ważny dokument, którego celem jest zapewnienie praw wszystkim dzieciom na świecie, następnie na znak solidarności z innymi dziećmi z niebieskimi wstążkami i emblematami przemaszerowały wokół przedszkola.


20.11.2020

Przedszkolaki z grupy V obchodziły w tym dniu również "DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI". Wspólnie wykonały zadanie zwiążane z hasłami dotyczącymi bycia życzliwym. Samozielnie definiowały co to znaczy oraz globalnie czytały wyrazy. Rozmawialiśmy przy okazji nt tolerancji, szanowania innych ludzi, pomagania sobie bezinteresowanie.

 


 19.11.2020

Starszaki z grupy V wybraly się na wycieczkę on-line do Pasieki Państwa Bałonów. Dowiedziały się i przypomiały wiele ciekawych informacji dotyczących miodów, stosowania propolisu, pierzgi pszczelej oraz pracy pszczelarza - utrwalajac koleny zawód w ramach preorientacji zawodowej! Na koniec chętne dzieci narysowały prace na konkurs "Kolorowy świat pszczół"


17.11.2020

Dzieci z grupy IV nagrały krótką inscenizację na konkurs "Ocalmy Naszą Planetę", zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz Związek Stowarzyszeń "Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego". Zapraszamy do obejrzenia folmu pt. "Dobre duszki lasu".

"Dobre duszki lasu"


13.11.2020 

Dzięki zaangażowaniu mamy Fabianka, maluszki miały okazję porozmawiać z panią dentystką Magdaleną Jędrychowską. Była to wizyta on-line, podczas której przedszkolaki poznały nowy zawód, zaznajomiły się z narzędziami używanymi przez dentystę oraz dowiedziały się jak dbać o ząbki.

Na zakończenie zajęć obejrzały eksperyment Słoniowa pasta, bo przecież zwierzęta też dbają o higienę jamy ustnej.


10.11.2020

Przedszkolaki z grupy III i IV z okazji "Dnia Jeża" obejrzały ciekwe nagranie, przesłane przez Tetar Skrzat w ramach współpracy z naszą placówką. Dzieci wzięły udział w quizie wiedzy na temat jeży i ich zwyczajów, w zabawach ruchowych oraz rozwiązywały łamigłówki. Na zakończenie otrzymały dyplomy od poznanego podczas zajęć jeżyka "Zosi".

 


 

 

09.11.2020

 9  listopada grupa  II wzięła udział w obchodach  „Dnia Jeża”. Celem zajęć dydaktyczno- wychowawczych było przypomnienie dzieciom, iż jeże to zwierzęta chronione, odgrywające znaczącą rolę w przyrodzie. Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu, sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Ponadto nie mogło zabraknąć tradycyjnej zabawy „Na dywanie siedzi jeż”, leśnych zagadek a także zabaw matematycznych z jeżami w roli głównej. Na zakończenie wspaniałego dnia wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną . Podsumowaniem zajęć były zagadki od Jeża Julka nagrodzone medalami dla każdego uczestnika Święta Jeża.

 

 

 

 

 

 


 

W październiku  2020r. został ogłoszony KONKURS na LOGO ZDROWEGO PRZEDSZKOLA dla naszej placówki
 
Poniżej kolaż zgłoszonych prac naszych zdolnych przedszkolaków!
 
DZIĘKUJEMY ZA PIĘKNE PRACE!

cats.jpg

 
 
 

05.11.2020

25 października obchodzony jest Światowy Dzień Makaronu. Maluszki w ramach udziału w Programie Pyszny Sposób na Nudę-Przedszkolna Książka Kucharska postanowiły uczcić to kulinarne święto w nietypowy sposób. Okazało się, że makaron może posłużyć jako nietypowe narzędzie malarskie, dzięki któremu powstały prawdziwe dzieła sztuki.


 

PLAKAT_ZBIÓRKA_Monika-jpg_mały.jpg

05.11.2020

Akcja charytatywna 

 W naszym przedszkolu w odpowiedzi na apel Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, została zorganizowana zbiórka maseczek i rękawiczek chirurgicznych. Przeprowadzona akcja była również jednym z zadań ogólnopolskiego programu "Z kulturą mi do twarzy". Celem tej zbiórki było uwrażliwienie przedszkolaków na potrzeby innych oraz rozwijanie empatii. Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane bezpośrednio potrzebującym. Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie wszystkim małym darczyńcom o wielkich sercach!!!


 30.10.2020

GOFRY

Starszaki samodzielnie przygotowywali ciasto na gofry, pozanjąc przy tym składniki i etapy powstawania. Samodzielnie przygotowywali stoły - rozścielając obrusy, składając serwetki. Na koniec degustowali gofry z bitą śmietaną i owocami, które bardzo im smakowały i pachniały na całe przedszkole! Przymomnieliśmy sobie zasady kulturalnego zachowywania się w restauracji, przy stole, stosowania zwrotów grzecznościowych. Przypomnieliśmy sobie zawody: cukiernika, kelnera, restauratora. Wszystko to w ramach podsumowania tematyki tygodnia o zdrowej żywności (walorach odżywczych) i  realizacj Projektu "Z kulturą mi do twarzy" - zadanie "W restauracji czy kawiarni". 


 26.10.2020
 

Wyjście starszaków w poszukiwaniu darów jesiennych! Dzieci zbierały liście różnych kształtów i kolorów oraz żołędzie. Po powrocie posegregowaliśmy wspólnie nasze dary i wykorzystaliśmy je do zabaw matematycznych, układając rytmy oraz rozpoznając gatunki drzew z jakich spadły liście. W ogrodzie przedszkolnym dzieci wspólnie ułożyły dużego grzyba w liści - jako zabawa przyrodnicza. Zebrane orzechy wykorzystaliśmy do zabawy muzyczno-ruchowej "Orzeszkami gram".


 

20.20.2020

Warsztaty mydlane w grupie V

Pachnące, kolorowe mydełka z naturalnych produktów…

Realizują tematy tygodnia „Dbam o zdrowie” zrealizowaliśmy warsztaty mydlarskie, które ukazały dzieciom, iż powszechnie znane im mydło mogą sami stworzyć! Podczas warsztatów dzieci miały okazję samodzielnie realizować etapy powstawania mydła. Rozwijały kreatywność, miały mnóstwo radości i satysfakcji z tworzenia. Robienie mydełek nauczyło przedszkolaków nie tylko zaradności i twórczego myślenia, lecz również cierpliwości i dokładności! Zapakowaliśmy pięknie mydełka, które dzieci zabrały do domu! Jeszcze jedną atrakcją był eksperyment z bańkami mydlanymi – „Wybuch wulkanu”, który wywołał wiele pozytywnych emocji!


15.10.2020

Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Do akcji włączyły się także dzieci z naszego przedszkola. Celem obchodów tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. To święto rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zarazków i bakterii, omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie bawiliśmy się z piosenką „Umyjemy brudne ręce”, obejrzeliśmy inscenizację opowiadania pt. “Łapson i mycie rąk ” oraz wykonaliśmy eksperymenty z udziałem mydła. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń, pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

 


12.10.2020

10 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Drzewa. Dobrze o tym wiedzą dzieci z oddziału II, które – jak przystało na prawdziwych przyjaciół przyrody – uczciły to święto w sposób wyjątkowy. Podczas zajęć edukacyjnych przedszkolaki poznały budowę drzewa, najpopularniejsze gatunki drzew i ich owoce, a także znaczenie drzew w życiu człowieka oraz zwierząt. Uczestniczyły w zabawach badawczych, obserwacjach przyrodniczych i wielozmysłowym doświadczaniu natury. Szacunek do świata przyrody i wrażliwość ekologiczna z pewnością zostały zaszczepione w najmłodszych „ekologach”.

 


05.10.2020

Dzień Zwierząt w Przedszkolu

5 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten miał  na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki na temat wybranych przedstawicieli fauny oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Dzieci przekonały się, że być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność, a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.       


02.10.2020

 W pierwszy piątek października obchodzimy DZIEŃ UŚMIECHU. Z tej okazji przedszkolaki z grupy V uczestniczyły w zajęciach nt uśmiechu, jak wygląda twarz osoby z uśmiechem, jakie samopoczucie towarzyszy nam gdy się uśmiechamy - dużo było rozmów o emocjach oraz wpływu śmiechu na nasze zdrowie! 

Każdy narysował siebie z uśmiechnięta buzią - omówiliśmy każdy obrazek - zwracając uwagę, iż każdy jest inny, ale to nie znaczy lepszy czy gorszy. Poruszyliśmy temat dotyczący tolerancji.  Na koniec dzieci stwierdziły, że świat byłby nudny, gdybyśmy byli wszysycy tacy sami! Wiele emocji przynisła zabawa w trzech zespołach dotycząca ułożenia z nakrętek dużej twarzy - okazało się to nie lada wyzwaniem dla dzieci! Musiały wspólnie działać by zachować proporcje twarzy, były problemy - które musieli wspólnie rozwiązywać w grupie. Efekt końcowy wyszedł super! Każda drużyna świetnie wykonała swoje zadanie!


01.10.2020

Maluszki przystąpiły do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Pyszny sposób na nudę-przedszkolna książka kucharska", dzięki któremu poznają tajniki zdrowej kuchni, zawody z nią związane oraz dowiedzą się dlaczego warto zdrowo się odżywiać. Pierwszym zadaniem było zapoznanie z zawodem kucharza, dzieci dowiedziały się co to przepis i co ciekawego zawierają książki kucharskie oraz czego należy unikać w codziennym jadłospisie.Najwięcej radości sprawiły jednak przedszkolakom własnoręcznie wykonane szaszłyki owocowe.


 29.09.2020

 Jesień to pora roku podczas której zwierzęta robią zapasy na zimę, przygotowują swoje mieszkania do zimy i zapadają w sen zimowy. Ludzie również robią zapasy na zimę, gromadząc w spiżarni kompoty, dżemy, soki. W sali 4-latków  również powstała taka skromna przedszkolna spiżarnia. Zgromadziliśmy zapasy na zimę w słoikach, aby potem gdy je otworzymy zapachniało nam latem. W sali 4-latków  również powstała taka skromna przedszkolna spiżarnia. Zgromadziliśmy zapasy na zimę w słoikach, aby potem gdy je otworzymy zapachniało nam latem


24.09.2020

"Owocowy ludzik" 

Kto powiedział że owoce i warzywa nadają się tylko do jedzenia? Dzieci z grupy IV w kreatywny sposob wykorzystały zgromadzone do zajęć dydaktycznych warzywa i owoce tworząc zabawnego ludzika.


16.09.2020
Każdy dobrze wie, że śniadanie ważne jest! Jako przedszkole promujące zrowie, co jakiś czas serwujemy śniadania do samodzielnego przygotowania, by utrwalać zdrowe nawyki żywieniowe, pielęgnowanować umiejętności samodzielnego komponowania kanapek czy podudzanie wyobraźni w tworzeniu kompozycji.
 

18.09.2020

Gimnastyka i zabawy ruchowe dla przedszkolaków, poza dobrą zabawą - mają na celu pozytywne wpływanie na rozwój ruchowy i motoryczny dziecka. 

Ruch daje szansę na pozbycie się złej energii, sprawność ruchową i rozruźnienie.

 

18.09.2020
W naszym przedszkolu dbamy o to, aby posiłki były zdrowe jak i apetycznie wyglądały. Dzieci od razu zauważyły, że na talerzu jest KOLOROWY MOTYL!
 

 18.09.2020

Wrzesień to miesiąc, w którym jak co roku włączamy się w akcję "Sprzątania Świata", będącą dla dzieci atrakcyjną i aktywną formą edukacji ekologicznej. Jest rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem „Rezygnuję, Redukuję, Segreguję”. Po zajęciach dydaktycznych , dzielne i pełne zapału przedszkolaki wyruszyły na wielkie porządkowanie ogrodu i terenu wokół przedszkola. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali plastikowe worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Cieszymy się, że śmieci z roku na rok jest coraz mniej i wierzymy, że prowadzane przez nas działania proekologiczne wpłyną pozytywnie na uwrażliwianie dzieci oraz że w przyszłości nasi wychowankowie będą prawdziwymi miłośnikami przyrody i otaczającego ich świata.

 

11.09.2020 

W naszym przedszkolu oprócz zabawy i nauki, pamiętamy również o zdrowiu i higienie. Nawiązując do obchodów Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, dzieci z oddziału II wzięły udział w zajęciach dydaktycznych na temat profilaktyki próchnicy i zasad zdrowego żywienia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Plan promocji zdrowia w roku szkolnym 2020/2021

w Przedszkolu Publicznym nr 22

w Rzeszowie

1. CEL OGÓLNY:

Kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych i prospołecznych:

• dostarczanie wiedzy o zdrowiu i sposobach jego ochrony,

• kształtowanie zachowań prozdrowotnych,

• kształtowanie aktywnej postawy wobec zdrowia swojego i innych,

• kształtowanie nawyków zdrowego żywienia

2.CELE SZCZEGÓŁOWE:

• rozbudzanie zainteresowania dzieci własnym zdrowiem i rozwojem,

• kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych,

• wyrabianie pożądanych nawyków zdrowotno – kulturalnych,

• pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń cywilizacyjnych i sposobów ochrony

własnego zdrowia i środowiska,

• zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej

na zdrowie,

• rozwijanie postaw wrażliwości i szacunku wobec osób starszych, chorych,

• integracja z rówieśnikami z lekkimi dysfunkcjami rozwojowymi

• dbanie o środowisko naturalne

3. OCZEKIWANE EFEKTY:

Dziecko :

• wie o tym, co sprzyja, a co zagraża jego zdrowiu,

• wzmacnia i chroni swój organizm,

• wie, jak należy dbać o zdrowie własne i innych,

• kształtuje umiejętności związane z samoobsługą,

• kształtuje prawidłowe nawyki higieniczne,

• zna podstawowe zasady ruchu drogowego,

• zna podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej,

• rozumie konieczność zdrowego odżywiania się i jego wpływ na dobre

samopoczucie fizyczne i psychiczne,

• zaspokaja swoje codzienne potrzeby, w szczególności potrzebę ruchu i

aktywności fizycznej,

• potrafi organizować zabawy bezpieczne, nie zagrażające zdrowiu i życiu,

• współuczestniczy w tworzeniu miłego, estetycznego i higienicznego otoczenia,

• wie, jakie zagrożenia dla zdrowia stwarza współczesna cywilizacja,

• zna wybrane zasady zachowania się względem środowiska naturalnego oraz

rozumie konieczność jego ochrony,

• ma poczucie własnej wartości,

• jest wrażliwe na drugiego człowieka i jego potrzeby,

• odnosi się z szacunkiem wobec osób starszych, chorych.

Rodzice:

• Zrozumieją potrzebę aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu

• Zaangażują się w działania prozdrowotne i profilaktyczne na terenie

przedszkola

• Zrozumieją konieczność aktywnego wypoczynku w domu i preferowania

zdrowego żywienia.

• Zrozumieją konieczność dbania o wypoczynek ,zdrowie psychiczne swoje i

swoich dzieci.

• Zrozumieją konieczność nawiązywania bliskiego kontaktu ze swoimi

pociechami .

• Zadbają o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i swoich dzieci.

• Wspierają nauczyciela w działaniach.

.

4. ZADANIA DO REALIZACJI

 

L.p.

Zadanie do realizacji

Metody i formy

Termin realizacji

1.

Kształtowanie u dzieci czynnych postaw, wskazujących na dbałość

O bezpieczeństwo własne i innych

- poznanie i przestrzeganie zasad bezpiecznej zabawy w domu, przedszkolu, na powietrzu

- doskonalenie umiejętności

bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania

ze środków komunikacji.

- rozpoznawanie zagrożeń i nabywanie umiejętności ich

unikania;

- radzenie sobie w sytuacji trudnej i odważne proszenie o pomoc ( numery alarmowe).

- zachowanie ostrożności w

stosunku do obcych ludzi uświadomienie dzieciom, że nie każdy dorosły może

być przyjazny,

- kształtowanie postawy umiejętnego ograniczania

zaufania do obcych,

- wykazywanie asertywnej postawy wobec osób nieznanych,

- znajomość swojego imienia i nazwiska, adresu, imion rodziców,

- uświadomienie komu i w jakich okolicznościach można podać swoje

dane osobowe,

- profilaktyka agresji i przemocy w przedszkolu

- nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia (pożaru).

- zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznej ewakuacji.

- zwrócenie uwagi na negatywne skutki niektórych zjawisk

atmosferycznych - wdrażanie zasad

dotyczących zachowania w

sytuacji zagrożeń (burza, wichura,

ulewa, powódź)

- zajęcia w ramach realizacji podstawy programowej w poszczególnych oddziałach na temat zasad poruszania się po ulicach

- wycieczka na uliczne skrzyżowanie lub zajęcia praktyczne w przedszkolu z wykorzystaniem sprzętu: sygnalizatorów, zebry, znaków drogowych itd.

- prezentacje multimedialne , filmy, pogadanki, literatura tematyczna

- zajęcia biblioterapeutyczne (profilaktyka agresji i przemocy)

- wycieczka do Straży Pożarnej, spotkanie ze strażakiem lub forma on- line

- udział pracowników przedszkola i dzieci w próbnej ewakuacji

- program edukacyjny „Necio.pl”

- kampania społeczna PCK „Drogowe ABC”

Cały rok

2.

Utrwalanie prozdrowotnych zachowań podczas współzawodnictwa na świeżym powietrzu

- zabawy i gry w ogrodzie

przedszkolnym.

- konkurencje sportowe

podczas imprez organizowanych w przedszkolu.

- zabawy muzyczno- ruchowe

- ćwiczenia gimnastyczne

- Konkursy plastyczne ogólnopolskie i międzyprzedszkolne

- Mini Olimpiada Przedszkolaka

- program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”

Cały rok

3.

Utrwalanie nawyku właściwego

żywienia. Propagowanie zdrowego trybu życia.

- organizacja posiłków w

formie „szwedzkiego

stołu”, samodzielne

komponowanie kanapek.

- wprowadzenie nowych ,

zdrowych produktów i

potraw

- hodowla warzyw w salach ( rzeżucha, cebulka, rzodkiewka)

- realizacja bloków

tematycznych w grupach w

każdym miesiącu.

- zabawy tematyczne i

badawcze.

- warsztaty kulinarne w grupach ( sałatki, szaszłyki owocowe, zapasy na zimę, kiszenie kapusty, pieczenie pierniczków na święta, wiosenne nowalijki na kanapce itp.)

- założenie kącika prozdrowotnego na grupach.

- zamieszczanie w gazetce przedszkolnej ciekawych przepisów na smaczne i zdrowe potrawy dla dzieci

- podejmowanie działań w ramach realizacji Podkarpackiego Programu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży- „Zdrowo jem- zdrowo żyję” ”

- Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”

- ogólnopolski program edukacyjny „Mamo, tato, wolę wodę”, XII edycja

- XIII edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Praca ciągła przez cały rok

4.

Bezpieczne kontakty

ze zwierzętami.

– zwrócenie uwagi na zagrożenia

związane ze zwierzętami,

– poznanie sposobów zachowania w

przypadku zagrożenia,

-niwelowanie obaw i lęków wobec psów

- zajęcia grupowe kształtujące wrażliwość na potrzeby domowych zwierząt, nauka pielęgnacji i opieki nad pupilami

- ćwiczenia w przyjmowaniu bezpiecznej pozycji w razie ataku zwierzęcia

- współpraca ze schroniskiem „Kundelek”, zbiórka suchej karmy

- wycieczka do schroniska, wirtualna adaptacja zwierzaka

- udział w projekcie - ogólnopolski   program profilaktyczny „Bezpieczny pies- bezpieczne dziecko”, zajęcia z psem

- dokarmianie ptaków zimą

- sprawowanie opieki nad przedszkolnym akwarium

 

5.

Bezpieczne zabawy

zimą:

- prezentowanie bezpiecznego

sposobu bawienia się w czasie zimy na dworze, hartowanie organizmu

- uświadomienie dzieciom zagrożenia płynącego z niewłaściwych zabaw zimą na śniegu i lodzie oraz nieodpowiedniego ubioru do warunków pogodowych

- zabawy w ogrodzie przedszkolnym

- realizacja bloków tematycznych

- zabawy badawcze na temat właściwości fizycznych wody

 

6.

Zdrowie i higiena

Uwrażliwienie na dbanie o higienę

zębów i jamy ustnej

Nabywanie przez dzieci podstawowych umiejętności

udzielania pierwszej pomocy.

Zapoznanie dzieci z sytuacjami

bezpośredniego zagrożenia zdrowia

lub życia, wynikającego z

samodzielnego zażywania leków.

Dostrzeganie związku między

chorobą a leczeniem.

Poznanie pracy lekarza. Uświadomienie konieczności dbania

o swoje zdrowie i odporność.

Uwrażliwienie na chęć udzielania

pomocy osobom

- obchody Dnia Jamy Ustnej, 12.09.2020

- zajęcia edukacyjne na temat zasad higieny

rąk w warunkach obostrzeń sanitarnych

- zabawy społeczne – odgrywanie ról, scenki

dramowe, nabywanie praktycznych umiejętności

- filmy edukacyjne, udział w kampaniach społecznych.

- preorientacja zawodowa: lekarz, ratownik medyczny oraz wodny, stomatolog, pielęgniarka

- obchody Światowego Dnia Zdrowia, 07.04.2021

- obchody Dnia Mycia Rąk, 15.10.2020

 

7.

Nabywanie przez dzieci nazywania i

wyrażania swoich emocji. Radzenie

sobie w sytuacjach trudnych, pozytywne rozwiązywanie

konfliktów. Integracja z rówieśnikami z lekkimi dysfunkcjami rozwojowymi.

- współpraca z poradnią psychologiczno- pedagogiczną nr 2 w Rzeszowie

- zajęcia z elementami biblioterapii

- popołudniowy odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej

- współpraca ze szkołą UNICEF,

- uczestniczenie w obchodach   Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych- 3 grudnia

- obchody Dnia Praw Dziecka, 20 listopad 2020

- obchody Dnia Życzliwości, listopad 2020

- obchody Dnia Dobrych Uczynków, 19 maja 2021

- obchody Dnia Dziecka

- zajęcia z tematu higieny psychicznej (ustalenie kodeksu przedszkolaka w poszczególnych oddziałach), pogadanka na temat „Moje uszy i hałas”, „Słucham i jestem słuchany”, „Ja i moje uczucia”)

 

8.

Pedagogizacja rodziców z zakresu

dbania o bezpieczeństwo, promocji zdrowia oraz pomocy pedagogiczno-

psychologicznej. Angażowanie

rodziców i personelu w działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia.

Promowanie placówki.

Doskonalenie kadry

w tym zakresie.

- zamieszczanie w holu przedszkola (kącik rodzica) informacji, plakatów, artykułów, ulotek na temat bezpieczeństwa i zdrowia

- udział rodziców w ogólnopolskich   akcjach charytatywnych

- angażowanie rodziców wykonujących zawody związane ze zdrowiem, higieną, racjonalnym żywieniem do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci, przynoszenia materiałów dydaktycznych.

 

9.

Uwrażliwienie na dbanie o otaczające

środowisko.

- udział w programie ogólnopolskim „Działaj z impetem”

- udział w projekcie „Ekokulturalne przedszkole”

obchodyDnia Ziemi

- udział w akcji „Sprzątanie świata”, 18.09.2020

- obchody Dnia Drzewa, 10 październik 2020

- obchody Światowego Dnia Wody, 22 marca 2020

- obchody Święta Polskiej Niezapominajki, 15 maja 2021

- udział w obchodach Dnia Ochrony Środowiska, 5 czerwiec 2021

- zbiórka zużytych baterii

- wykorzystywanie surowców wtórnych do prac plastycznych

- wdrażanie do oszczędzania energii, wody, papieru

- wycieczki przyrodnicze

- obchody pierwszego dnia wiosny

Cały rok

         
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
Rok 2019/2020
 
Mamo, Tato wolę wodę!
 

W oddziale V przez cały tydzień realizowaliśmy program „Mamo, tato, wolę wodę- XI edycja”, poszerzając wiedzę o ekosystemach wodnych i jednocześnie kształtując zdrowe nawyki picia wody, recyklingu oraz dbania o przyrodę. Uczestniczyliśmy w wielu „przygodach”, czyli zabawach badawczo- poznawczych, które pozwoliły nam odkrywać właściwości fizyko-chemiczne wody. Uświadomiliśmy sobie , że jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę i musimy się o nią troszczyć, szczególnie poprzez codzienne oszczędzanie wody. Zajęcia edukacyjne przebiegały według punktowanych scenariuszy ogólnopolskiego programu pod patronatem Instytutu Matki i Dziecka oraz Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej- „Mamo, tato, wolę wodę” . Zebrane punkty będziemy mogli wymienić na nagrody: gadżety i gry edukacyjne.

 

W zdrowym ciele, zdrowy duch

27 lutego grupa IV odwiedziła Przedszkole nr 12 oraz wzięła udział w quizie wiedzy o zdrowiu. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji.  Na początku Pani Delfina- dietetyk, opowiedziała przedszkolakom na czym polega praca dietetyka. Dzieci poznały także podstawowe zasady prawidłowego odżywiania a także zapoznały się z piramidą żywieniową.   Wspólnie z panią dietetyk dzieci klasyfikowały produkty spożywcze począwszy od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby być wyeliminowane. Pani dietetyk tłumaczyła dzieciom, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje a zwiększyć spożywanie owoców i warzyw.Dzieci także wspólnie ćwiczyły do piosenki” Głowa, ramiona, kolana, pięty”. Następnie odbył się wyczekiwany quiz. Dzieci świetnie poradziły sobie z zadawanymi pytaniami oraz z przygotowanymi konkurencjami. Na deser odwiedził nas Pan Kucharz , który wspólnie z dziećmi przygotował pyszne smoothie. 


Kubusiowi Przyjaciele Natury

Nasze przedszkole wzięło udział w XII edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "KUBUSIOWI PRZYJACIELE NATURY", zorganizowanego przez markę Kubuś. Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu. Przedszkolaki uczestniczyły w  różnorodnych zajęciach tematycznych, podczas których nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne, dowiedziały się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Poznały też korzyści płynące z ruchu i nauczyły się segregować odpady.


Światowy Dzień Chorego

W dniu 11 lutego  obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Jana Pawła II w 1992r. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi na specyficzną sytuację osób chorych i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę niesienia pomocy chorym w domach i szpitalach. Choroba może dotknąć każdego, dlatego uczymy dzieci akceptacji, zrozumienia i życzliwości dla drugiego człowieka. Przedszkolaki z oddziału V włączyły się do obchodów dnia chorego poprzez zajęcia edukacyjne , które wzbogaciły wiedzę dzieci na temat zdrowia, a jednocześnie nauczyły empatii oraz otwartej i szlachetnej postawy wobec potrzebujących.


Dzień Bezpiecznego Internetu

 11 lutego dzieci z naszego przedszkola włączyły się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Przystąpiły również do konkursu na najciekawszą inicjatywę DBI 2020, zorganizowanego przez Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym celem zajęć dydaktyczno- wychowawczych było zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z nowoczesnymi technologiami cyfrowymi, a także poznanie zasad bezpiecznego korzystania z komputerów i urządzeń mobilnych. Przedszkolaki wysłuchały cyklu opowiadań z książki Z. Staniszewskiej „Dzieci w sieci czyli dobre maniery w Internecie”, zgłębiając tajniki etykiety w sieci, odgrywały scenki rodzajowe, uświadamiając sobie , jak ważne są bliskie relacje z drugim człowiekiem. Dyskutowały na temat roli szybkiego przepływu informacji poprzez Internet w codziennej rzeczywistości oraz dowiedziały się dlaczego należy dbać o swoją prywatność w wirtualnym świecie.

 
 

Zdrowe odżywianie!
 
Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominamy o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Maluszki dowiedziały się,  że aby być zdrowym należy się między innymi prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania dużych ilości owoców oraz warzyw.  Z myślą o  witaminkach, postanowiliśmy zrobić sok jabłkowo- marchewkowy. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie dzieci kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i marchwi. Po skończonej pracy maluszki delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów. 
 
 
 

SPORT TO ZDROWIE!
 
W dniach 21-22.01.2020 nasza piłkarska drużyna chłopców z grup IV i V wzięła udział w VI Halowych Mistrzostwach Przedszkolaków w piłce nożnej. Rozgrywki odbywały się w dwóch kategoriach wśród 10 rzeszowskich przedszkoli. Nasza drużyna rozegrała 8 meczy z których 3 zakończyły się zwycięstwem. Najlepszym zawodnikiem naszej drużyny został Jakub Kuraś, który strzelił 10 goli. Wróciliśmy do przedszkola z pucharem i medalami na szyi.Wszystkim uczestnikom gratulujemy wytrwałości i zaangażowania oraz życzymy jeszcze większych sukcesów! Relacje z tej imprezy będzie można zobaczyć w Telewizji Rzeszów w dniu 24.01.2020 o godzinie 18.30 do czego gorąco wszystkich zachęcamy! Dziękujemy rodzicom i dziadkom którzy w tym dniu gorąco nas dopingowali!
IMG-20200123-WA0005

 

Promocja zdrowia poprzez udział w konkursach plastycznych

Dzieci z naszego przedszkola angażują się w różne formy działalności, dzięki którym poznają zasady zdrowego trybu życia. Postawy prozdrowotne kształtują także przez prace plastyczne.

Julia Nowak z oddziału V została laureatką międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Dbamy o zdrowie, bo to nasz skarb”.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

 "Fonoholizm"

16.12.2019 dzieci ze wszystkich oddziałów wzięly udział w warsztatach dotyczących "fonoholizmu", prowadzonych przez Fundację "Dbam o mój zasięg". Przedszkolaki dowiedziały się o szkodliwych skutkach niewłaściwego i zbyt długiego korzystania z telefonów, tabletów i komputerów oraz poznały sposoby na mądre i racjonalne korzystanie z wysokich technologii.

 
Warsztaty "Sole do kąpieli"
 

13.12.2019 dzieci z grupy IV odwiedziła pani Dominika Pyra, która opowiedziała dzieciom wiele ciekawostek związanych z ziołami. Pokazała przedszkolakom, które z ziół można spotkać na łące, w lecie, które z nich uprawia się specjalnie, bo są wykorzystywane jako kosmetyki albo jako lekarstwa. Pani Dominika powiedział w jaki sposób można zrobić kremy, maseczki kosmetyczne,syropy na kaszel oraz zaprosiła przedszkolaków do wykonania lawendowej soli do kąpieli jako prezentu gwiazdkowego dla  swoich rodziców. 

 
 
 

Ćwiczenia gimnastyczne

Chodź nie ma śniegu  to w sali zajęć można  stoczyć ,, Gazetową bitwę śnieżną". Tak podczas zajęć gimnastycznych dzieci ćwiczyły z gazetami, a na koniec zajęć dziewczynki i chłopcy z grupy IV wzięły udział w bitwie śnieżnej.

 
 

Międzyprzedszkolny Konkursu plastyczny

„Dbamy o zdrowie bo to nasz skarb”

Nasze przedszkole zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci 5 i 6- letnich, którego celem głównym było kształtowanie postawy prozdrowotnej u dzieci , integrowanie środowiska przedszkolnego oraz rozwijanie kreatywności i wyobraźni plastycznej. Rozstrzygnięcie i przyznanie nagród oraz wyróżnień nastąpiło 12.12.2019r.

  No images found.
 

Dzieci z naszego przedszkola promują zdrowy sty życia poprzez udział w konkursach plastycznych międzyprzedszkolnych, jak i ogólnopolskich, zdobywając wyróżnienia i nagrody.

Filip Cieśla z oddziału V zajął II miejsce w konkursie ogólnopolskim pt. „Jem zdrowo- żyję zdrowo”, zorganizowanym przez Miejskie Przedszkole im. Małego Księcia w Katowicach

 

EKOGALA - targi żywności

Po raz kolejny nasze przedszkole uczestniczyło w targach ekologicznych EKOGALA, podczas których dzieci z grupy V zaprezentowały program artystyczny. Przedszkolaki dowiedziały się też skąd biorą się produkty ekologiczne i miały okazję udzielić krótkiego wywiadu dla radia Rzeszów. 


Konkurs plastyczny "MAŁY EKOLOG"
 

W dniu 6 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego pt. „MAŁY EKOLOG. Moja magiczna gwiazdka” podczas trwania XIII edycji Targów EKOGALA 2019 w Jasionce. Konkurs był jednym z działań podjętych w ramach realizacji Podkarpackiego Programu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży „Zdrowo jem- zdrowo- żyję”. W tym roku szkolnym przewodnim tematem konkursu było wykorzystanie produktów ekologicznych do przygotowania świątecznych potraw oraz tradycje Świąt Bożego Narodzenia , w których można zastosować ekologiczne myślenie o środowisku. Jednym z nagrodzonych laureatów został Tomasz Lubas z oddziału V. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

tomek


Aktywizacja ruchowa w ramach akcji "Zdrowo i sportowo"

W ramach realizacji akcji „Zdrowo i sportowo”, której głównym celem jest aktywizacja ruchowa dzieci do 10 roku życia poprzez zajęcia sportowe, realizowane na podstawie przygotowanych przez organizatorów scenariuszy, filmów i innych materiałów, dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w ćwiczeniach gimnastycznych wg konspektu pt. FIGURY GEOMETRYCZNE.

 
 
 fig22

Warsztaty ludowe "Jak to z chlebem było"
 
 
05.12.2019r. w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty ludowe "Jak to z chlebem było". Uczestniczyły w nich dzieci z wszystkich grup. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się jak powstaje chleb, jak wygląda praca w piekarni i jak wyrabiano pieczywo dawniej. Miały też możliwość skosztować ręcznie robionego chleba według starodawnej receptury oraz proziaków. Serdecznie dziękujemy panu Zbigniewowi z Regionalne Domu Tradycji Ludowej za przekazaną wiedzę.


 Samodzielne komponowanie kanapek
 
 
04.12.2019r. w naszym przedszkolu przedszkolaki samodzielnie komponowały swoje kanapki. Niektóre dzieci układały różne kolorowe kompozycje na swoich kromkach chleba. Dzięki takim działanim zachęcamy dzieci do próbowania różnych warzyw, które są tak ważne dla naszej diety. Wszytkie te działania realizowane są w ramach promocji zdrowia, ponieważ jesteśmy przedszkolem promującym zdrowie!

 
Aerobik Przedszkolaka jako forma aktywności ruchowej
 

28.11.2019 w ramach akcji "Przedszkola Promujące Zdrowie" przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w "Aerobiku Przedszkolaka" prezentując układ ćwiczeń gimnastycznych do utworu "Sofia" - promując aktywny styl życia.


Program Edukacji Zdrowotnej- Akademia Aquafresh

Nasze przedszkolaki uczestniczyły w IX edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”, której głównym celem jest profilaktyka stomatologiczna dzieci. Realizowaliśmy nowe scenariusze zajęć w oparciu o otrzymane plansze dydaktyczne, filmy, jak i działania praktyczne: ćwiczenia  prawidłowego szczotkowania zębów na modelu jamy ustnej, zabawy badawcze – Wpływ kwasów na szkliwo zębów. Odwiedziliśmy również gabinet stomatologiczny, poznając bliżej zawód dentysty. Na zakończenie programu, wykonaliśmy prace plastyczne na konkurs „Pastusiowa Kraina”.

 
 

Program Edukacji Zdrowotnej „ Zdrowo jem- zdrowo żyję .
 
Kolorowy talerzyk pełen zdrowia, jako drugie śniadanie w naszym przedszkolu tym razem miał postać "Wyspy" - dzięki pomysłowości pani intendenki - przedszkolaki mogły zajadać się pysznymi owocami, które zostały tak pięknie podane! Samo zdrowie!
 
 

Światowy Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

W dniu 7 listopada 2019 obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Przedszkolaki utrwaliły zasady zbilansowanego jedzenia poprzez udział w zabawach dydaktycznych , ćwiczeniach praktycznych oraz zabawach badawczych. Poznaliśmy piramidę żywności i aktywności ruchowej, odkrywaliśmy potrawy bogate w witaminy: wykonaliśmy owocowe szaszłyki oraz kosztowaliśmy świeżego soku marchewkowego, częstowaliśmy się warzywami. Ponadto dowiedzieliśmy się jak brak witamin i minerałów wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu.

 

Działania promujące aktywność i sprawność fizyczną

 Uprawianie sportu wzmacnia ciało, uczy wytrwałości i pokory, dodaje pewności siebie, hartuje i wycisza a dodatkowo sprawia dzieciom przyjemność i uczy zdrowej rywalizacji. Zajęcia sportowe zapoznają dzieci z ruchem fizycznym oraz wyrabiają prawidłowe nawyki z nim związane. W dniu 25.10.2019 przedszkolaki uczestniczyły w ćwiczeniach sprawnościowych poprowadzonych przez trenerów w ramach projektu „Laboratorium Umiejętności Sportowych i Społecznych”.

 
 

 
Program Edukacji Zdrowotnej „ Zdrowo jem- zdrowo żyję .
 

Zdrowe i kolorowe drugie śniadanie. W trosce o zdrowe nawyki żywieniowe naszych przedszkolaków dbamy o to, aby serwowane posiłki były smaczne, pełne witamin i atrakcyjne dla dzieci.  

 
W dniu 17.10.2019 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie edukacyjne na temat pożytecznego działania owadów zapylających poprowadzone przez doświadczonych pszczelarzy oraz właścicieli pasieki ekologicznej w Niżnej Łące- Państwa Martę i Krzysztofa Bałonów. W trakcie szkolenia dzieci poznały pracę i biologię pszczół, rodzaje i sposoby uzyskiwania produktów pszczelich oraz wpływ tych owadów na środowisko. Przedszkolaki również skosztowały miodu z wafelkami i proziakami.

Szkolenia dydaktyczne, konkurs plastyczny „Kolorowy świat pszczół” i koncert finałowy w Sali Widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie są częścią autorskiego programu „Zdrowo jem- zdrowo żyję” Podkarpackiej Izby Rolnictwa Ekologicznego, reprezentowanego m. in. Przez Stowarzyszenie Eko – Dar, którego członkiem jest Przedszkole Nr 22.


 Światowy Dzień Mycia Rąk

Nasze Przedszkolaki  10 października uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Mycia Rąk.Celem corocznej akcji jest uświadamianie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma prawidłowe mycie rąk, które może uchronić przed rozwojem infekcji i chorób.  Z danych UNICEF-u wynika, że mycie rąk mydłem czy specjalnym żelem może o 40 proc. zredukować zachorowalność na biegunki i o 25 proc. na infekcje układu oddechowego.

Na zajęciach w przedszkolu dzieci dowiedziały się dlaczego, kiedy i jak należy myć ręce. Poznały dokładną instrukcję i zastosowały ją w praktyce. Obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez akcję „Mistrzostwa Świata w Myciu Rąk” oraz obejrzały krótki filmik dotyczący higieny dłoni, dostępny dzięki programowi „Akademia Czystych Rąk”. Brały również udział w zabawach badawczych z mydłem w roli głównej. Podsumowaniem obchodów dnia mycia rąk, było wykonanie wspólnego plakatu promującego zdrowie i higienę rąk.

 

Edukacja ekologiczna- Światowy Dzień Drzewa

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi odgrywają istotną rolę w regulacji klimatu, usuwaniu zanieczyszczeń powietrza; stanowią najważniejszy składnik lasu- od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego. Poza wymiernymi korzyściami, drzewa pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, obniżają stres, a  ich przytulanie umożliwia czerpanie dobrej energii w czystej postaci.

Zajęcia edukacyjne z przedszkolakami mają na celu nie tylko poszerzenie wiadomości na temat budowy, rodzaju drzew i ich roli w życiu człowieka oraz zwierząt ale przede wszystkim mają  podnieść świadomość ekologiczną, zachęcić do oszczędzania papieru, szanowania zielonych terenów i zwiększenia aktywności ruchowej poprzez wspólne z rodzicami spacery po jesiennym lesie.

 
 
 

ALPAKOTERAPIA  w naszym przedszkolu!
Alpaki w pozytywny sposób motywują do działania, wpływając na rozwój srefy emocjonalnej i poznawczej oraz poprawę samopoczucia.
 
 

W środę odbyły się zajęcia edukacyjne dla wzytkich grup z alpakoterapii. Alpaki to bardzo przyjazne zwierzęta o urodzie, która rozczula każdego. Dzieci uwielbiają je karmić, przytulać czy prowadzić na smyczy. Nic w tym dziwnego gdyż są one pozbawione agresji i bardzo miłe w dotyku ze względu na wyjątkową wełnę.

Podczas zajęć dzieci nie tylko mogły bezpośrednio mieć kontakt z alpakami, ale również dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy tj. ich jadłospis czy sposób komunikacji, a także to co się dzieje z wełną. Zajęcia były bogatym źródłem wiedzy, przepełnione sensorycznymi doznaniami.

Przedszkolaki nauczyły się nawet śmiesznej rymowanki o alpakach! Uczyły się również odnajdywania w nowych, zaskakujących sytuacjach, ćwicząc koncentrację uwagi, niekiedy przełamując swoje lęki, ucząc się odpowiedzialności za zwierzęta i za swoje zachowanie, co skutkuje coraz większą pewnością siebie.

Henio i Miki bardzo lubią nawiązywać nowe kontakty. Chętnie przyjmują odwiedziny na swoim podwórku oraz odwiedzają dzieci w przedszkolach.

 


"Dzień Uśmiechu" - poznanie jak ważny jest śmiech i wesoły nastrój dla naszego samopoczucia. Używanie ziół w życiu codziennym.

Bawiąc się dbaliśmy, aby każdy był w tym dniu uśmiechnięty i zadowolony- ponieważ śmiech to zdrowie! Tego dnia również byliśmy na wycieczce w sklepie zielarskim, aby poszerzyć swoją wiedzę nt używania ziół w życiu codziennym: rumianek, dziurawiec, koper włoski, mięta i wiele innych. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy zawód zielarza oraz sprzedawcy - wcielając się w rolę sprzedawcy i kupującego! Kupiliśmy kilka ziół do naszej sali. Przedszkolaki dowiedziały się również, iż aby zbierać zioła trzeba się na tym bardzo dobrze znać - w ramach realizacji zadania z koncepcji pracy przedszkola dotyczącej bezpieczeństwa w świecie roślin! Po powocie z wycieczki wpólnie zaparzyliśmy kupioną herbatkę malinową - która bardzo dzieciom smakowała!Podumowaniem zajęć było utworzenie w sali kącika zielarkiego! 


Poznanie pracy ogrodnika oraz budowy owoców jesiennych, walory smakowe orzechów

Poznawaliśmy owoce jesienne, pracę ogrodnika, budowę jabłka, śliwki i gruszki. Przedszkolaki miały również okazję spróbować własnych sił w rozbijaniu orzechów włoskich - co okazało się nie lada wyzwaniem! Na końcu odbyła się degutacja orzechów: włoskich, laskowych, pistacji, orzechów nerkowca, pestek dyni, nasion słonecznika - które dzieci chętnie próbowały, dowiadując się na co głównie ma wpływ ich jedzenie. Po zajęciach przedszkolaki miały zostawiony talerzyk ze smakołykami do zjedzenia.


Samodzielne komponowanie kanapek

Samodzielne komponowanie kanapek jest naprawdę fajną sprawą. Nasze przedszkolaki mają okazję - wybrać, co chcą zjeść. Przy okazji mogą dotknąć, ocenić walory smakowe, a nawet powtórzyć kolory! Wychowanie zdrowotne obejmuje nie tylko przekazywanie wiedzy o tym co jest korzystne lub szkodliwe dla zdrowia, lecz też rozwijanie umiejętnośc, które pomagają człowiekowi skutecznie wykorzystać te wiedzę.

 


Edukacja prozdrowotna- projekt „Jabłko”

Jesień to okres, w którym warzyw i owoców jest pod dostatkiem. Jabłko jest tym owocem, który najczęściej jest obecny na polskich stołach. Stąd zrodził się pomysł na projekt edukacyjny, poszerzający wiedzę i doświadczenia przedszkolaków na temat owoców krajowych, a w szczególności jabłek. Celem naszych działań było nie tylko kształtowanie postaw prozdrowotnych ale również poznanie różnych ekosystemów, wzbogacanie wiedzy przyrodniczej oraz przybliżenie zawodów związanych z sadownictwem. Pierwszym etapem projektu było utworzenie siatki pytań, na które w toku tygodnia zajęć, próbowaliśmy poszukać odpowiedzi. Materiał do naszych badań i naukowych dociekań zakupiliśmy na pobliskim straganie. Przedszkolaki miały okazję poznać zawód ekspedientki i samodzielnie dokonać zakupu. Dzieci uczestniczyły też w zabawach dydaktycznych, poznając rozwój jabłoni, gatunki jabłek, witaminy zawarte w tych owocach, jak również brały czynny udział w eksperymentach i działaniach badawczych. Systematycznie wzbogacaliśmy utworzony w sali przedszkolnej „Kącik jabłka” o nowe przetwory z jabłek. Próbowaliśmy świeżego soku jabłkowego, wykonaliśmy roladę jabłkową, częstowaliśmy się szarlotką, upieczoną przez panią Marzenkę, degustowaliśmy się pieczonymi jabłuszkami z naszej przedszkolnej kuchni oraz ciasteczkami z musem jabłkowym, przyniesionymi przez mamę Weroniki. Dzieci wspólnie z rodzicami napisały książkę kucharską pt. „Przysmaki z jabłek”. W naszej działalności plastyczno- muzycznej nie zabrakło tematu jabłka: śpiewaliśmy piosenkę pt. „Witaminowy blues”, wykonaliśmy wspólną pracę plastyczną Jabłonka, każdy przedszkolak zrobił przestrzenny model tego owocu. Umiejętności matematyczne kształtowaliśmy poprzez zabawę społeczną w sklep: posługiwaliśmy się monetami i wagą szalkową oraz poprzez zabawę w programowanie. Projekt „Jabłko” zakończył się stworzeniem siatki wiedzy i nagrodzeniem dzieci medalami jabłkowymi za zaangażowanie i aktywny udział w naszych zadanich.


 
Kolorowy talerzyk "Kwiatek"
 
Nasze przedszkolaki miały okazję zjeść pięknie ułożone warzywa w postaci kwiatka! W naszym przedszkolu zachęcamy przedszkolaki do spróbowania wszystkich warzyw, przypominając o walorach odżywczych. Każdy wie, że nasz mózg uwielbia kolorowe jedzenie, tym samym nie spotykamy się z monotomią jedzenia!
 

 
Aktywność fizyczna - jako czynnik rozwoju psychicznego i fizycznego

Podczas ćwiczeń gimnastycznych - wdrażono  do samokontroli, bezpieczeństwa w wykonywaniu ćwiczeń, uświadomiony został cel i konieczność ćwiczeń, zaspokajanie potrzeby aktywności ruchowej i rywalizacji sportowej, pozbycie się negatywnych emocji i wiele innych walorów jakie dają ćwiczenia gimnastyczne. Dziecko pozbawione ruchu staje się pełne zahamowań, co wpływa na jego rozwój psychiczny i fizyczny.

 

 
mini olimpiada przedszkolaka jpg
 

 

 

 

 


 

Plan promocji zdrowia w roku szkolnym 2019/2020

w Przedszkolu Publicznym nr 22

w Rzeszowie

1. CEL OGÓLNY:

Kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych i prospołecznych:

• dostarczanie wiedzy o zdrowiu i sposobach jego ochrony,

• kształtowanie zachowań prozdrowotnych,

• kształtowanie aktywnej postawy wobec zdrowia swojego i innych,

• kształtowanie nawyków zdrowego żywienia

2.CELE SZCZEGÓŁOWE:

• rozbudzanie zainteresowania dzieci własnym zdrowiem i rozwojem,

• kształtowanie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych,

• wyrabianie pożądanych nawyków zdrowotno – kulturalnych,

• pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń cywilizacyjnych i sposobów ochrony

własnego zdrowia i środowiska,

• zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej

na zdrowie,

• rozwijanie postaw wrażliwości i szacunku wobec osób starszych, chorych,

• integracja z rówieśnikami z lekkimi dysfunkcjami rozwojowymi

• dbanie o środowisko naturalne

3. OCZEKIWANE EFEKTY:

Dziecko :

• wie o tym, co sprzyja, a co zagraża jego zdrowiu,

• wzmacnia i chroni swój organizm,

• wie, jak należy dbać o zdrowie własne i innych,

• kształtuje umiejętności związane z samoobsługą,

• kształtuje prawidłowe nawyki higieniczne,

• zna podstawowe zasady ruchu drogowego,

• zna podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej,

• rozumie konieczność zdrowego odżywiania się i jego wpływ na dobre

samopoczucie fizyczne i psychiczne,

• zaspokaja swoje codzienne potrzeby, w szczególności potrzebę ruchu i

aktywności fizycznej,

• potrafi organizować zabawy bezpieczne, nie zagrażające zdrowiu i życiu,

• współuczestniczy w tworzeniu miłego, estetycznego i higienicznego otoczenia,

• wie, jakie zagrożenia dla zdrowia stwarza współczesna cywilizacja,

• zna wybrane zasady zachowania się względem środowiska naturalnego oraz

rozumie konieczność jego ochrony,

• ma poczucie własnej wartości,

• jest wrażliwe na drugiego człowieka i jego potrzeby,

• odnosi się z szacunkiem wobec osób starszych, chorych.

Rodzice:

• Zrozumieją potrzebę aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu

• Zaangażują się w działania prozdrowotne i profilaktyczne na terenie

przedszkola

• Zrozumieją konieczność aktywnego wypoczynku w domu i preferowania

zdrowego żywienia.

• Zrozumieją konieczność dbania o wypoczynek ,zdrowie psychiczne swoje i

swoich dzieci.

• Zrozumieją konieczność nawiązywania bliskiego kontaktu ze swoimi

pociechami .

• Zadbają o bezpieczeństwo i zdrowie swoje i swoich dzieci.

• Wspierają nauczyciela w działaniach.

.

4. ZADANIA DO REALIZACJI

 

L.p.

Zadanie do realizacji

Metody i formy

Realizatorzy

Termin realizacji

1.

Kształtowanie u dzieci czynnych postaw, wskazujących na dbałość o

bezpieczeństwo własne i innych :

- poznanie i przestrzeganie zasad bezpiecznej zabawy w domu, przedszkolu, na powietrzu

- doskonalenie umiejętności

bezpiecznego poruszania się po drogach i korzystania

ze środków komunikacji.

- rozpoznawanie zagrożeń i nabywanie umiejętności ich

unikania;

- radzenie sobie w sytuacji trudnej i odważne proszenie o pomoc ( numery alarmowe).

- zachowanie ostrożności w

stosunku do obcych ludzi uświadomienie dzieciom, że nie każdy dorosły może

być przyjazny,

- kształtowanie postawy umiejętnego ograniczania

zaufania do obcych,

- wykazywanie asertywnej postawy wobec osób nieznanych,

- znajomość swojego imienia i nazwiska, adresu, imion rodziców,

- uświadomienie komu i w jakich okolicznościach można podać swoje

dane osobowe,

- profilaktyka agresji i przemocy w przedszkolu

- nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia (pożaru).

- zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznej ewakuacji.

- zwrócenie uwagi na negatywne skutki niektórych zjawisk

atmosferycznych - wdrażanie zasad

dotyczących zachowania w

sytuacji zagrożeń (burza, wichura,

ulewa, powódź)

- spotkanie z

policjantem z

wydziału ruchu

drogowego

komendy

miejskiej policji

w Rzeszowie

- zajęcia w ramach realizacji podstawy programowej w poszczególnych oddziałach

- wycieczka na uliczne skrzyżowanie

- prezentacje multimedialne , filmy, pogadanki, literatura tematyczna

- zajęcia biblioterapeutyczne (profilaktyka agresji i przemocy)

- wycieczka do Straży Pożarnej, spotkanie ze strażakiem

- udział pracowników przedszkola i dzieci w próbnej ewakuacji

- realizacja programu Akademii Zdrowego Przedszkolaka „Podróż do Krainy Bezpieczeństwa”- akcja wiosenna

- program edukacyjny „Bezpieczna szkoła Tirka”

- program edukacyjny „Necio.pl”

- program edukacyjny „Bezpieczny patrol”

- ogólnopolska kampania społeczna „Zły dotyk”, Fundacja Dzieci Niczyje,

- XXI Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Każdy przedszkolak wie, że bezpieczeństwo to najważniejsza rzecz”

- III Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki pt. „Przedszkolaki śpiewają utwory o bezpieczeństwie”

- Wewnątrzprzedszkolny konkurs plastyczny „Projekt znaczka odblaskowego”

Wszyscy nauczyciele

Cały rok

2.

Utrwalanie prozdrowotnych zachowań podczas współzawodnictwa na świeżym powietrzu

- zabawy i gry w ogrodzie

przedszkolnym.

- konkurencje sportowe

podczas imprez organizowanych w przedszkolu.

- zabawy muzyczno- ruchowe

- ćwiczenia gimnastyczne

- VII Międzyprzedszkolny Bieg Przedszkolaków „Przedszkolaki biegają” (współpraca ze Szkołą UNICEF)

- Konkursy plastyczne ogólnopolskie i międzyprzedszkolne

- Mini Olimpiada Przedszkolaka

- program edukacyjny „Zdrowo i sportowo”

- spotkanie z trenerem/nauczycielem w-f

Nauczyciele ze wszystkich oddziałów

Cały rok

3.

Utrwalanie nawyku właściwego

żywienia. Propagowanie zdrowego trybu życia.

- organizacja posiłków w

formie „szwedzkiego

stołu”, samodzielne

komponowanie kanapek.

- wprowadzenie nowych ,

zdrowych produktów i

potraw

- hodowla warzyw w salach ( rzeżucha, cebulka, rzodkiewka)

- uczestniczenie w akcjach XXVII Akademii Zdrowego Przedszkolaka: Zdrowa i szczęśliwa rodzina, Zdrowa piramida dzisiaj nam się przyda

- realizacja bloków

tematycznych w grupach w

każdym miesiącu.

- Zabawy tematyczne i

badawcze.

- warsztaty kulinarne w grupach ( sałatki, szaszłyki owocowe, zapasy na zimę, kiszenie kapusty, pieczenie pierniczków na święta, wiosenne nowalijki na kanapce itp.)

- założenie kącika prozdrowotnego na grupach.

- zamieszczanie w gazetce przedszkolnej ciekawych przepisów na smaczne i zdrowe potrawy dla dzieci

- podejmowanie działań w ramach realizacji Podkarpackiego Programu Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży- „Zdrowo jem- zdrowo żyję”

- realizacja programu edukacji zdrowotnej „Dzieciaki Mleczaki”

- Ogólnopolski Program Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”

- Ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej „Akademia Aquafresh”

- spotkanie z dietetykiem „Ważne jest, to co jem”

Wszyscy nauczyciele

Praca ciągła przez cały rok

4.

Bezpieczne kontakty

ze zwierzętami.

– zwrócenie uwagi na zagrożenia

związane ze zwierzętami,

– poznanie sposobów zachowania w

przypadku zagrożenia,

-niwelowanie obaw i lęków wobec psów

- zajęcia grupowe kształtujące wrażliwość na potrzeby domowych zwierząt, nauka pielęgnacji i opieki nad pupilami

- ćwiczenia w przyjmowaniu bezpiecznej pozycji w razie ataku zwierzęcia

- współpraca ze schroniskiem „Kundelek”, zbiórka suchej karmy

- wycieczka do schroniska, wirtualna adaptacja zwierzaka

- udział w projekcie edukacyjnym „Bliżej pieska”

- ogólnopolski program profilaktyczny „Bezpieczny pies- bezpieczne dziecko”, zajęcia z psem

- alpakoterapia

- dokarmianie ptaków zimą

- sprawowanie opieki nad przedszkolnym akwarium

   

5.

Bezpieczne zabawy

zimą:

- prezentowanie bezpiecznego

sposobu bawienia się w czasie zimy na dworze, hartowanie organizmu

- uświadomienie dzieciom zagrożenia płynącego z niewłaściwych zabaw zimą na śniegu i lodzie oraz nieodpowiedniego ubioru do warunków pogodowych

- zabawy w ogrodzie przedszkolnym

- realizacja bloków tematycznych

- zabawy badawcze na temat właściwości fizycznych wody

   

6.

Uwrażliwienie na dbanie o higienę

zębów i jamy ustnej

- spotkanie ze

stomatologiem.

- przegląd zębów bezpłatnie w czasie pobytu

dziecka w przedszkolu

przez lekarza stomatologa.

- codzienne szczotkowanie zębów w przedszkolu

- udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Zdrowotnej „Aqua fresh” oraz programie edukacyjnym „Dzieciaki Mleczaki”

   

8.

Nabywanie przez dzieci podstawowych umiejętności

udzielania pierwszej pomocy.

Zapoznanie dzieci z sytuacjami

bezpośredniego zagrożenia zdrowia

lub życia, wynikającego z

samodzielnego zażywania leków.

Dostrzeganie związku między

chorobą a leczeniem.

Poznanie pracy lekarza. Uświadomienie konieczności dbania

o swoje zdrowie i odporność.

Uwrażliwienie na chęć udzielania

pomocy osobom

- spotkanie z ratownikiem

medycznym, lekarzem, ratownikiem wodnym

- realizacja bloków

tematycznych

- zabawy tematyczne

- kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych w codziennych sytuacjach

- udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Zdrowotnej „Problem z głowy”

- obchody Światowego Dnia Zdrowia- 7 kwiecień 2020

- obchody Dnia Mycia Rąk- 15 październik 2019

   

9.

Nabywanie przez dzieci nazywania i

wyrażania swoich emocji. Radzenie

sobie w sytuacjach trudnych, pozytywne rozwiązywanie

konfliktów. Integracja z rówieśnikami z lekkimi dysfunkcjami rozwojowymi.

- współpraca z poradnią psychologiczno- pedagogiczną nr 2 w Rzeszowie

- zajęcia z elementami biblioterapii

- popołudniowy odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej

- współpraca ze szkołą UNICEF,

- uczestniczenie w obchodach Międzynarodowego Dnia Niepełnosprawnych- 3 grudnia

- realizacja planu rocznego przedszkola pt. „Dbam o siebie i innych” w zakresie bloku tematycznego Z przyjaciółmi zawsze bezpiecznie oraz Jesteśmy życzliwi i uprzejmi dla siebie i innych

- obchody Dnia Praw Dziecka, 20 listopad 2019

- obchody Dnia Życzliwości, listopad 2019

- obchody Dnia Dobrych Uczynków, 19 maja 2020

- obchody Dnia Dziecka

- zajęcia z tematu higieny psychicznej (ustalenie kodeksu przedszkolaka w poszczególnych oddziałach), pogadanka na temat „Moje uszy i hałas”, „Słucham i jestem słuchany”, „Ja i moje uczucia”)

   

10.

Pedagogizacja rodziców z zakresu

dbania o bezpieczeństwo, promocji zdrowia oraz pomocy pedagogiczno-

psychologicznej. Angażowanie

rodziców i personelu w działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia.

Promowanie placówki.

Doskonalenie kadry

w tym zakresie.

- zamieszczanie w holu przedszkola (kącik rodzica) informacji, plakatów, artykułów, ulotek na temat bezpieczeństwa i zdrowia

- udział rodziców w ogólnopolskich   akcjach charytatywnych

- angażowanie rodziców wykonujących zawody związane ze zdrowiem, higieną, racjonalnym żywieniem do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla dzieci

   

11.

Uwrażliwienie na dbanie o taczające

środowisko.

- obchodyDnia Ziemi

- obchody Dnia Drzewa, 10 październik 2019

- obchody Światowego Dnia Wody, 22 marca 2020

- obchody Święta Polskiej Niezapominajki, 15 maja 2020

- udział w obchodach Dnia Ochrony Środowiska, 5 czerwiec 2020

- zbiórka zużytych baterii

- wykorzystywanie surowców wtórnych do prac plastycznych

- wdrażanie do oszczędzania energii, wody, papieru

- wycieczki przyrodnicze

- obchody pierwszego dnia wiosny

- jesienna ogólnopolska akcja „Sprzątanie Świata”

Wszyscy nauczyciele

Cały rok

 
 
 
 
 
 

 
 
Rok 2018/2019
 

UDZIAŁ W OGÓŁNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

Dzieci z naszego przedszkola promują zdrowy i aktywny tryb życia nie tylko poprzez kampanie prozdrowotne, udział w zawodach sportowych ale także poszerzają swoją wiedzę w tym zakresie dzięki konkursom plastycznym. Szczególne wyróżnienie otrzymała Kinga Sz. z oddziału III, zdobywając II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. „W zdrowym ciele zdrowy duch”, zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe w Lubaniu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

SAM 4227-min

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 "Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się nimi dzielisz".
Nasze przedszkole wspierało charytatywną akcję na rzecz Fundacji Podkarpackiej Hospicjum dla dzieci. 
 DSCF7055

 

 


ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI, 15 MAJ

Wszyscy chcielibyśmy, aby w naszym przedszkolu zawsze panowała wzajemna życzliwość i serdeczność. Takie przesłanie niesie ze sobą nowe polskie święto – Święto Polskiej Niezapominajki ,obchodzone od kilkunastu lat 15 maja. Szczególną uwagę zwracamy w tym dniu na walory przyrodnicze, różnorodność biologiczną naszego kraju oraz przypominamy o potrzebie ochrony najbliższego środowiska .My przedszkolacy także przyłączyliśmy się do obchodów tego święta. Poznaliśmy wszyscy historię związaną z niezapominajką, której święto zapoczątkował redaktor Andrzej Zalewski („Eko – Radio”). Dowiedzieliśmy się również, że mały niebieski kwiatek stał się symbolem pamięci i miłości. Naszą salę w tym dniu zdobiły piękne, malutkie prawdziwe niezapominajki, które mogliśmy dotknąć, zobaczyć i powąchać. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowiadania B. Szelągowskiej – „Prawdziwa historia niezapominajki”. Na koniec naszego święta samodzielnie wyklejaliśmy z papieru własną niezapominajkę, którą później mogliśmy podarować rodzicom, rodzeństwu lub dziadkom.

 

UDZIAŁ W AKCJI CHARTYTATYWNEJ

24.04.2019r., "Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się nimi dzielisz". Nasze przedszkole wspierało charytatywną akcję na rzecz Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla dzieci. 


 

Żywa lekcja biologii- płazy egzotyczne

 W naszym przedszkolu odbył się pokaz egzotycznych płazów, przygotowany przez podróżnika i przyrodnika pana Krzysztofa. Dzieci miały okazję poznać środowisko życia, wygląd, ubarwienie płazów ogoniastych, jak traszka i salamandra oraz bezogonowych: żab, ropuch, rzekotek, drzewołazów, kumaków, pochodzących z odległych krajów. Każdy okaz można było wziąć na rękę, dotknąć, przyjrzeć się z bliska szczególnym cechom płazów. Dzieci usłyszały wiele ciekawostek na temat prezentowanych zwierząt, znaczenia ich barwnego ciała, przystosowania do życia w środowisku ziemno- wodnym. Lekcja przyrody uświadomiła przedszkolakom, że należy dbać o naszą planetę, chronić ginące gatunki zwierząt poprzez zachowanie ich naturalnego środowiska.

 


Światowy Dzień Zdrowia

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony co roku 7 kwietnia w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Daje unikalną możliwość mobilizacji działań poświęconych konkretnym zagadnieniom i problemom zdrowotnym, ważnym dla ludzi na całym świecie.
5 kwietnia z tej okazji przeprowadzono w naszym przedszkolu zajęcia promujące zdrowy tryb życia Dzieci wspólnie zastanawiały się co należy robić by nie chorować, pomysły zostały spisane w postaci plakatu pod hasłem „Zdrowie”. Obejrzały inscenizację bajki o księżniczce Zuzannie i witaminach, dowiedziały się gdzie ukryte są witaminy i dlaczego należy je dostarczać naszemu organizmowi. Brały udział w ćwiczeniach gimnastycznych pt. „Wiosna” z muzyką klasyczną oraz w zabawach tanecznych: „Witaminowy blues”, „Piosenka o niezdrowym jedzeniu”. Badały, jak reaguje nasze serce na zwiększony wysiłek fizyczny, słuchając przy pomocy stetoskopu, bicia własnego serca. Wykonaliśmy również wspólnie zdrowe i bogate w witaminy szaszłyki owocowe. Zajęcia zakończyliśmy zabawami i grami na świeżym powietrzu w ogrodzie przedszkolnym.


 

Zielony ogródek w przedszkolu

 

Jednym z zadań umieszczonych w rocznym programie rozwoju przedszkola jest realizacja treści przyrodniczych przez kontakt z przyrodą , która stanowi bogate źródło wrażeń, przeżyć, doznań a także wywołuje chęć aktywnego działania. Bezpośrednie zetknięcie z otoczeniem przyrodniczym wywołuje u dziecka zdziwienie, nasuwa wiele pytań, stwarza szerokie możliwości doświadczeń umysłowych, wpływających na jego rozwój intelektualny. Realizując to zadanie, przedszkolaki z każdego oddziału założyły zielony ogródek w sali. Każde dziecko samodzielnie posadziło swoja cebulkę w doniczce , wysiewało ziarna owsa, rzeżuchy , pietruszki, marchewki i innych zdrowych warzyw. Następnie zadaniem dzieci było zapewnienie odpowiednich warunków roślinie do wzrostu (światło, woda). Wszystkie doniczki zostały umieszczone na parapecie. Z dużym zainteresowaniem dzieci przychodząc do przedszkola obserwowały wzrost swojej roślinki. Dzięki bezpośredniej obserwacji miały możliwość poznania cyklu rozwoju rośliny. Ponadto uczyły się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów. Poprzez działania praktyczne obserwowały, uczyły się dawkować odpowiednia ilość wody. Dało się tez zauważyć dużą ciekawość przedszkolaków oraz aktywność poznawczą. Zielony kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia badań, eksperymentów i obserwacji.

 


Promowanie aktywności fizycznej wśród rodziców i dzieci

 

Wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w zajęciach ruchowych, prowadzonych przez trenerów szkółki piłkarskiej Brazilian Soccer Schools. Dzieci ćwiczyły swój refleks i koordynację wzrokowo-ruchową podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych. Następnie odbywały się ćwiczenia z piłką, rozwijające umiejętność panowania nad nią i przekazywania jej innej osobie. 

widgetkit id=1028]


 

Popularyzowanie wpływu ruchu na zdrowie człowieka

 

Dzieci wraz z Rodzicami aktywnie uczestniczyli w zajęciach gimnastycznych prowadzonych przez Instruktora Rekreacji Ruchowej ze specjalnością fitness - Patrycję Kaproń.  Zajęcia w grupie razem z rodzicami są świetnym sposobem na rozwijanie dziecięcych pasji, sprawiają też mnóstwo radości, budują pozytywną samoocenę, budują silną więź między Rodzicem a Dzieckiem.

Aktywność ruchowa dziecka sprzyja nie tylko na jego rozwój fizyczny, ale również emocjonalny, społeczny i umysłowy. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić najmłodszym odpowiednią dawkę ćwiczeń każdego dnia.

Dziękujemy wszystkim Dzieciom i Rodzicom za aktywny udział w zajęciach gimnastycznych!

 

Właściwości odżywcze orzechów

Każdy człowiek powinien jeść orzechy, ponieważ są zdrowe. O wartościach odżywczych orzechów dowiedziały się przedszklaki podczas zajęć. Swoją wiedzę pogłębiły o takie informacje jak: dodają energii, poprawiają koncentrację i pamięć, wpływają na piękne włosy i paznokcie, dostarczają dużo magnezu, fosforu i żelaza. Miały okazję degustacji, wyrażając swoje doznania smakowe.

 


 

Promowanie aktywności i sprawności fizycznej

Zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne mają szczególne znaczenie, ponieważ związane są z wszechstronnym rozwojem. Rozwój sił fizycznych, aktywności, wytrzymałość idzie w parze z rozwojem dyscypliny i śmiałości dziecka. Te cechy zaczynamy rozwijać od najwcześniejszych lat. Dziecko w wieku przedszkolnym znajduje się w okresie, w którym zachodzą ważne procesy rozwojowe, dlatego zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne mają duże znaczenie. W przedszkolu zwracamy szczególną uwagę na kształtowanie postawy dziecka poprzez stałe wymaganie poprawnych ruchów podczas chodu, biegu, zabawy, ćwiczeń itd. Ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe w przedszkolu zaspokaja duże potrzeby ruchowe dziecka, rozwija jego sprawność użytkową i ruchową. Ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane, harmonijne, szybsze.

 
 
 

 

 

 


 

Rozwijanie sprawności fizycznej - udział w zawodach sportowych

Chłopcy z grupy IV i V wzięli udział w V Mistrzostwach Przedszkolaków w Halowej Piłce Nożnej. Zawodnicy dali z siebie wszystko, świetnie się przy tym bawiąc i rozwijając swoje umiejętności piłkarskie. Obecni na trybunach rodzice wspierali naszą reprezentację głośnym dopingiem. 

 

Ogólnopolski program promujący zdrowie- „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

Nasze przedszkole wzięło udział w XI edycji ekologicznego programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Jest to program edukacyjny skierowany do przedszkoli w całej Polsce.  Jego celem jest ukazanie dzieciom piękna przyrody oraz nauczenie ich, jak ją szanować i chronić, a także na czym polega aktywny wypoczynek oraz dlaczego należy jeść warzywa i owoce. Organizatorem Programu jest firma Tymbark i marka Kubuś. Partnerem Merytorycznym została Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W ramach realizacji programu przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć: „Dbam o rośliny i zwierzęta”, „Dbam o aktywność fizyczną”, „Jem owoce i warzywa”, „Dbam o powietrze”, „Dbam o segregację śmieci”, „Oszczędzam wodę i energię”.

 

Kształtowanie właściwych nawyków postępowania chroniących narząd słuchu

Hałas jest zjawiskiem wszechobecnym w środowisku człowieka. Atakuje nas w domu, w szkole i pracy. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że jest szkodliwy , ponieważ uszkadza narząd słuchu. Jednak stałe oddziaływanie hałasu wpływa nie tylko na słuch, lecz na cały organizm, powodując zaburzenia snu i trawienia, zmiany akcji serca, oddychania, zmniejsza koncentrację uwagi, potęguje zmęczenie, wyzwala agresję. Dlatego warto podejmować temat hałasu i uwrażliwiać dzieci od najmłodszych lat na konieczność unikania go oraz poszanowania potrzeb drugiego człowieka. Na zajęciach edukacyjnych w przedszkolu dzieci poszukiwały odpowiedzi na pytania : „Co to jest hałas? Czy jest szkodliwy i dlaczego?”, „Jak powstaje dźwięk i czy można go zobaczyć?”, „Co możemy zrobić by eliminować zbędny hałas?”. Uczestniczyły w zabawach badawczych, eksperymentowały z muzyką, wydobywały dźwięki za pomocą przedmiotów codziennego użytku, dokonywały pomiaru natężenia hałasu w sali przedszkolnej, relaksowały się przy spokojnej muzyce, wsłuchiwały się w ciszę.

 
 
Działania promujące aktywność i sprawność fizyczną

Zimowe zabawy na śnieg

Niezależnie od pogody, należy w dzieciach pobudzać zamiłowanie do ruchu, aktywności i zabaw, które w przyszłości przyniosą wiele korzyści i ruchowych przyzwyczajeń. Wspólne aktywne spędzanie czasu z dzieckiem na świeżym powietrzu, zimą czy latem,  korzystnie wpływa na układ mięśniowy, kostny, sercowy, oddechowy i odpornościowy.  Poprawia jakość życia obecnego, jak i życia w przyszłości, obniża ryzyko chorób i hartuje organizm dzieci. Hartowanie organizmu jest podstawowym sposobem przeciwdziałaniu chorobom oraz wzmocnieniu odporności. Poprzez aktywne zabawy następuje wyładowanie nagromadzonej energii, pobudzeniu zastałego organizmu i wywołuje dobre zmęczenie.  Zima i leżący na dworze śnieg to wspaniała okazja do wspólnej zabawy bez konieczności posiadania sprzętu sportowego. Wystarczą sanki i wielka górka śniegu oraz odpowiednie ubranie.

Zimowe wyjścia z przedszkola to nie tylko wspaniała  rozrywka, lecz również okazja do przypomnienia zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie, prowadzenia obserwacji przyrodniczych, czy kształtowania wrażliwości na potrzeby zwierząt, zwłaszcza zimą.

 
 

Kształtowanie postaw proekologicznych
 
13 grudnia 2018 r. dzieci z oddziału IV miały okazje uczestniczyć w zajęciach dotyczących produktów ekologicznych. Przedszkolaki dowiedziały się co kryje się pod hasłem „ekologia”, poznały zasady zdrowego odżywiania oraz nauczyły się rozpoznawać produkty ekologiczne na sklepowych półkach. Dowiedziały się również dlaczego warto zwracać uwagę na etykiety produktów, jajek oraz zastępować białą mąkę mąką razową, a cukier biały zamienić na trzcinowy. Mali ekolodzy mieli okazję sprawdzić, że produkty ekologiczne są bardzo smaczne i łatwo dostępne. Na koniec dzieci otrzymały małe podarunki z ekologicznymi produktami w postaci soku i chipsów jabłkowych.
 

Działania na rzecz higieny osobistej- zapobieganie chorobom zębów.

Zdrowie i piękne zęby świadczą o zdrowym i dobrym samopoczuciu. W stosunku do dzieci w wieku przedszkolnym potrzebne jest zapobieganie próchnicy zębów, zarówno mlecznych jak i zaczynających się wyrzynać zębów stałych. Dlatego dzieci z naszego przedszkola biorą udział w systematycznych kontrolach stanu zdrowia zębów w gabinecie stomatologicznym. Dzięki tym wizytom eliminujemy zjawisko strachu przed dentystą, kształtujemy konieczne dla zdrowia nawyki żywieniowe, uczymy odpowiedzialności za siebie i swoje zdrowie. Poprzez kontakt dzieci w przedszkolu z lekarzem czy pielęgniarką, przygotowujemy je do bycia pacjentem, niwelujemy lęki i obawy związane z wizytą w gabinecie oraz rozbudzamy zainteresowania konkretnym zawodem.

 


 

 
Poszerzanie wiedzy na temat zdrowia i wybranych chorób wieku dziecięcego

 Mistrzostwa w myciu rąk

Dzieci z naszego przedszkola podjęły wyzwanie Mistrzostw W Myciu Rąk, biorąc udział w kampanii edukacyjnej, organizowanej przez Higma Service. Dzieci dowiedziały się dlaczego tak ważne jest częste mycie rączek rąk  i którą drogą złe bakterie rozprzestrzeniają się. Poznały również techniki prawidłowego mycia rąk, opanowując je do perfekcji. Przedszkolaki eksperymentowały, odkrywały i przekonały się, że mydłem można się świetnie bawić, a nawet malować.


Realizacja programu „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”

Nasze przedszkole wzięło udział w programie „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci”. Celem programu jest poszerzanie wiedzy dzieci, nauczycieli i rodziców w zakresie przyczyn, przebiegu i łagodzenia dolegliwości związanych z chorobami wieku przedszkolnego. Wszystkie oddziały przedszkolne uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych opartych na nadesłanych materiałach i kartach pracy. Podczas zajęć dzieci poznały sympatyczną postac Śmiałka, który wprowadził dzieci w omawiany temat i towarzyszył im przez cały czas trwania programu. 


Preorientacja zawodowa - RADIOLOG

Prelekcja na temat zdrowego odżywiania się, dbania o higienę jamy ustnej,podkreślanie wartości aktywności fizycznej w naszym życiu oraz zapoznanie z zawodem radiologa miało miejsce za sprawą pani Magdaleny, która przedstawiła przedszkolakom na czym polega jej zawód. Dzięki tej wizycie przedszkolaki miały możliwosć oswojenia się z wizerunkiem, a także oswojenie z niepokoju w przypadku kontaktu z radiologiem w raziej jakiegoloklwiek urazu. Dzięki tym zajęciom przedszkolaki zdobyły wiedzę nt tego jak należy się zachować podczas wykonywania prześwietlenia i w jaki sposób się ułożyć. 


 Kącik tematyczny "Lekarz"

W związku z omawianym tematem „Dbamy o zdrowie”, dzieci z grupy II zorganizowały w swojej sali tymczasowy kącik lekarski. Zabawa tematyczna „Lekarz” kształtuje u dzieci umiejętność prowadzenia dialogu, odgrywania ról w zabawach parateatralnych oraz rozwija umiejętności społeczne. Ponadto, takie zabawy mogą również ułatwić dzieciom pokonywanie lęków przed wizytami lekarskimi w przychodni, czy podczas szczepień. Zabawa wywołała uśmiech na twarzach dzieci i ukazała niezwykłe zdolności aktorskie przedszkolaków.

 


Uświadamianie konieczności dbania o swoje zdrowie i odporność.

 Preorientacja zawodowa: FARMACEUTA.

Kolejnym gościem w naszym przedszkolu, który odwiedził dzieci z grupy V i przybliżył zawód farmaceuty oraz przedstawił charakter pracy w aptece, był pani Agata- mama Wiktora G.  Pani farmaceutka opowiedziała o asortymencie apteki, przeznaczeniu różnych przyborów, potrzebnych w pracy. Wytłumaczyła czym są tabletki, co to są kapsułki, maści, syropy i zastrzyki. Przedszkolaki dowiedziały się też, jak wygląda i do czego służy recepta. Utrwaliły swoje wiadomości dotyczące bezpiecznego korzystania z leków, ich przechowywania oraz sposobu postępowania z lekami przeterminowanymi.
Działania promujące aktywność i sprawność fizyczną

Wyjścia w pobliże przedszkola, do parku połączone są z obserwacjami przyrodniczymi: dostrzeganiem zmian zachodzących w przyrodzie w danej porze roku (jesień, zima, wiosna), zmian w zachowaniach, wyglądzie i zwyczajach zwierząt, rozpoznawaniem zjawisk atmosferycznych. Codzienne spacery po ogrodzie przedszkolnym łączymy z zabawami: bieżnymi, orientacyjno- porządkowymi, z elementem rzutu i celowania, z elementem równowagi, zabawami w piaskownicy, rysowaniem kolorową kredą na tarasie przedszkolnym, ćwiczeniami oddechowymi -"Bańki mydlane", zabawami terenowymi: "Zbieramy kasztany, "Gąski, gąski do domu, "Raz , dwa, trzy Baba Jaga patrzy" i zabawami z wykorzystaniem materiału przyrodniczego- "Jesienne Bukiety", "Jesienne kompozycje" czy też zabawy na z wykorzystaniem rosnących drzew.

 


 

Ogólnopolski program edukacyjny dla przedszkoli organizowany przez markę Kubuś „Kubusiowi Przyjaciele natury”

„Rudą marcheweczkę lubią wszystkie dzieci,
A gdy ją wyciśniesz zdrowy soczek leci…”

Marchewka to bardzo pyszne warzywo. Jest wyrazista w smaku i kolorze, należy do kanonu najpopularniejszych polskich warzyw. Chętnie sięgają po nią dorośli jak i dzieci. To podstawa różnych przetworów. W marchewce znajdziemy szereg witamin i mikroelementów, a sok z tego warzywa to pyszny sposób na jedną z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Nic więc dziwnego, że doczekała się własnego święta. Dzień Marchewki był okazją, aby porozmawiać na temat zdrowego odżywiania. Przedszkolaki dowiedziały się, dlaczego ważne jest jedzenie owoców i warzyw.
Na przykładzie marchewki dzieci dowiedziały się, że warzywa mają witaminy, które pozwalają zachować nam zdrowie i dobre samopoczucie. W marchwi jest wiele beta – karotenu, pozwalającego długo cieszyć się dobrym wzrokiem. Dlatego też powinno się ją jeść – zwłaszcza surową. Wykonaliśmy więc samodzielnie surówkę z marchewki, wycisnęliśmy świeży sok, nie zabrakło też słodkiego ciasta marchwiowego. Realizując program edukacji żywieniowej poznaliśmy zalety i walory marchewki. Były też zabawy ruchowe ze śpiewem, plastyczne oraz sportowe. W trakcie „Marchewkowego dnia” przedszkolaki śpiewały piosenkę pt. „Urodziny Marchewki. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe, piękne i uśmiechnięte.

Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, mającym charakter zabaw, konkursów, zagadek rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie.

 
 

Działania prozdrowotne wzmacniające właściwe nawyki i postawy żywieniowe:

 

Wycieczka do Ekologicznego Gospodarstwa Pszczelarskiego w Niżnej Łące.

Dzięki pobytowi w pasiece przedszkolaki dowiedziały się wielu cennych informacji: poznały znaczenie pszczół w przyrodzie, walory zdrowotne i smakowe miodu. Zostały zaznajomione z atrybutami pracy pszczelarza: podkurzaczem, strojem pasiecznym oraz z procesem produkcji miodu.


Zdrowe wypieki w przedszkolnej kuchni

Oddział II przygotował pyszne i zdrowe ciasteczka owsiane, natomiast dzieci z grupy IV keks jabłkowy oraz muf finki.

 


Przetwory na zimę, czyli jesień w słoikach

Jak ukisić ogórki lub zrobić kompot na zimę? Tego dowiedziały się dzieci na praktycznych warsztatach kulinarnych zrealizowanych w ramach tematu kompleksowego „ Jesień w sadzie i ogrodzie”.


„Szwedzki stół poranny”- śniadanie pełne witamin

Dzieci z naszego przedszkola nie tylko spożywają smaczne i zdrowe posiłki przygotowane przez panie kucharki, ale też mogą same wykonywać kolorowe kanapeczki według własnego uznania.

 


 
Działania na rzecz zdrowego odżywiania - "Pieczenie chleba"

Przedszkolaki z naszego przedszkola poznały proces powstawania chleba – samodzielnie go piekąc, a tym samym podnosząc poziom wiedzy nt podstawowych zasad zdrowego żywienia oraz kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.


 Działania promujące aktywność i sprawność fizyczną:

 Dużą uwagę przywiązujemy do aktywności ruchowej naszych przedszkolaków, stąd w miarę sprzyjających warunków atmosferycznych, wychodzimy do ogrodu przedszkolnego czy na spacery do parku. W przypadku złej pogody (intensywny deszcz, silny wiatr, bardzo niska temperatura), organizujemy zabawy ruchowo- muzyczne, taneczne, zestawy ćwiczeń gimnastycznych na terenie przedszkola. Na początku października najstarsze dzieci, z oddziału IV i V, wybrały się na wycieczkę do lasu. Zwiedziły rezerwat Wielki Las w nadleśnictwie Strzyżów, poznając mieszkańców ekosystemu leśnego i dowiadując się na temat istotnej roli obszarów zalesionych w życiu człowieka.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych wychowanków spragnionych ruchu, a jednocześnie świętując 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, został zorganizowany Mini Turniej Sportowy w kolorach biało-czerwonych. Dwie rywalizujące ze sobą drużyny w barwach narodowych brały udział w wielu ciekawych konkurencjach sportowych!Radości z takiej formy spędzania czasu w przedszkolu nie było końca!


 
Działanie na rzecz bezpieczeństwa w przedszkolu i poza nim:
 

Codziennie przypominamy dzieciom zasady bezpieczeństwa, zarówno na sali, podwórku, w szatni, jak i podczas spacerów czy wycieczek. Stosowane przez nauczycieli formy przekazu są różnorodne: pogadanki, opowieści ruchowe, zabawy teatralne, rozmowy, biblioterapia. Niezwykle istotnym aspektem są tutaj działania praktyczne- spacery ulicami miasta, wycieczki na skrzyżowania. We wrześniu nauczycielki ze wszystkich oddziałów realizowały kompleksowy temat pt. „ Moja droga do przedszkola”, ucząc dzieci zasad przechodzenia przez ulicę, numerów alarmowych, znaków drogowych, bezpiecznej jazdy samochodem przy zapiętych pasach itp.  Wiedzę i umiejętności naszych przedszkolaków dodatkowo wzbogacałyśmy, używając do zajęć rozmaitych pomocy dydaktycznych: samochodów, zebry ulicznej, pachołków, sygnalizatorów czy znaków drogowych. Dzieci miały możliwość samodzielnego projektowania makiety miasta. Było to dla nich wspaniałą zabawą, a jednocześnie uczyło kreatywności i logicznego myślenia. Podsumowaniem tematyki o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, było spotkanie z policjantem z Komendy Policji w Rzeszowie, który przybliżył dzieciom specyfikę pracy w zawodzie policjanta oraz sprawdził wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa pieszych w ruchu ulicznym. W październiku wszystkie dzieci i pracownicy przedszkola wzięli udział w próbnej ewakuacji. Ćwiczenia takie uczą nas szybkiego reagowania na wypadek zagrożenia, drogi ewakuacji poprzez zaznajomienie z oznakowaniami na ścianach przedszkola i miejsca zbiórki. Po powrocie do sal, przeprowadziłyśmy rozmowy na temat sytuacji, w których należy ratować swoje życie, poprzez jak najszybszą ewakuację.


Praktyczne działania na rzecz ochrony środowiska
 

Od 1994 roku w trzeci weekend września odbywa się ogólnopolska akcja "Sprzątanie świata", której celem jest promowanie zachowań proekologicznych, zdrowotnych, a szczególnie wdrażanie najmłodszych do dbania o zasoby naturalne naszego środowiska: nieśmiecenia, segregacji odpadów, zbierania zakrętek, oraz zakładania zielonych terenów. Dzieci  z naszego przedszkola również przyłączyły się do tej wspólnej lekcji poszanowania Ziemi- naszego domu. Zdobywały wiedzę na temat recyklingu, by następnie odpowiednio posegregować pozbierane z okolic przedszkola śmieci.

 

 Rok 2017/2018

SPOTKANIE INTEGRACYJNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 22 W RZESZOWIE

Podczas spotkania integracyjnego w Szkole Podstawowej Nr 22, dzieci z oddziału IV i V wzięły udział w „Turnieju gier i zabaw sportowych”, które odbyły się w sali gimnastycznej. Nasi mali sportowcy współzawodniczyli z rówieśnikami z PP Nr 18 i 20. Z ogromną radością i z wielkim zaangażowaniem pokonywali  przygotowane dla nich tory przeszkód. Po zaciętej walce udało im się wywalczyć II miejsce. Gratulujemy!. Dumni i z uśmiechem na twarzach wrócili do przedszkola.


ZAJĘCIA SPORTOWE Z TRENERAMI SZKÓŁKI "SOCATOTS"

W ramach promocji zdrowia w naszym przedszkolu, w oddziale I i II odbyły się zajęcia sportowe, inspirowane piłką nożną, prowadzone przez renerów szkółki Socatots. Podczas zajęć, dzieci w małych grupach, brały udział w różnorodnych ogólnorozwojowych zabawach ruchowych, kształtujących koordynację wzrokowo-ruchową i spostrzegawczość.


 WIZYTA W IZBIE PAMIĘCI LUDOWEJ

Dzieci z oddz. II i V były z wizytą, w "dawnej polskiej wsi", zorganizowanej w Izbie Pamięci Ludowej w Trzcianie. Dzieci dokonały porównania ze względu na promowanie zdrowego stylu życia dawniej i dziś na wsi.


IV BIEG PRZEDSZKOLAKÓW POD HASŁEM "PRZEDSZKOLAKI BIEGAJĄ"

Dzieci z oddz. III i V wzięły udział w IV Biegu Przedszkolaków pod hasłem ,, Przedszkolaki Biegają". Organizatorem biegów było nasze przedszkole - Zespół Promocji Zdrowia. W tym roku postanowiliśmy zaprosić dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF. Integracja bardzo się udała. Wzięły w niej udział dzieci z PP Nr 20, PP Nr 18, PP Nr 12 Rozgrzewkę i zabawy ruchowo-sportowe poprowadził pan Marcin Sobczak, który wspiera nas od samego początku. Wszystkim uczestnikom i sponsorom serdecznie dziękujemy!WYCIECZKA DO BOCHNI

Kolejna rodzinna sobota to...chętni rodzice ze swoimi pociechami z rana wyjechali do Bochnii, aby zwiedzić kopalnię soli. Dzieci poznały historię kopalni, jak powstała, która z historycznych postaci pomogła w jej powstawaniu. Było wiele ciekawych sytuacji np. zjazd windą na sam dół kopalni, wdychanie powietrza jak inhalacja solna. Pan Musz, tato Amelki z oddz.IV kolejny raz miał bardzo dobry pomysł.


SAMODZIELNE PRZYGOTOWYWANIE ŚNIADANIA

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, dlatego należy go rozpocząć od czegoś smacznego, pożywnego i zdrowego. Wiedzą o tym nasze przedszkolaki, które w dniu 06.03.2017r. samodzielnie przygotowywały sobie śniadanie według własnych pomysłów. 


  "WARSZTATY KULINARNE"

W dniu 07.03.2017r. w naszym przedszkolku odbyły się warsztaty kulinarne dla rodziców i dzieci poprowadzone przez panią Justynę Kłeczek - dietetyczką współpracującą z naszą placówką. Dzięki spotkaniu uczesticy dowiedzieli się jaka jest zawartość cukrów w różnorodnych potrawach, co można jeść w dowolnych ilościach, a na co szczególnie uważać. Następnie zaczęło się wielkie gotowanie i pieczenie. Uczestnicy poznali przepisy na kolorowe naleśniki, owsiany pyszny jabłecznik, koszyczki owocowe z płatków owsianych. Atmosfera była miła i przyjemna!

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy chcieli wziąć udział w warsztatach oraz pani prowadzącej dzięki, której zostały przygotowane ZDROWE i PYSZNE posiłki!!!


                                                                                           

 KULIG  w Pstrągowej

"Sport jest cześcią dziedzictwa każdego człowieka, nic nigdy go nie zastąpi"

                                                                                                 Pierre de Coubertain

Zgodnie z powyższą sentencją w sobotę 14.01.2017r. zorganizowany został kulig za sprawą Rady Rodziców z naszego przedszkola, jako alternatywnej formy ruchu poza zajęciami w placówce i sposób hartowania organizmu. Była to doskonała forma relaksu i regeneracji sił. Kulig to również świetna zabawa dla małych i duzych. 

Był to kulig z saniami w konnym zaprzęgu, który sprawił zarówno rodzicom, jak i dzieciom niezwykłą radość. Rodzice wspominali swoje dzieciństwo, kiedy to kuligi były znacznie częstszą formą zimowej rozrywki. Dzieci natomiast, często po raz pierwszy w życiu, miały okazję przejechania się wielkimi saniami, które ciągnęły żywe konie. Wszystko to odbywało się w pięknej scenerii padającego śniegu i polami zasypanymi sporą warstwą śniegu.

Po cudownej przejażdżce, wszyscy ogrzali się przy ognisku – piekąc zarazem kiełbaski  i popijając ciepłą herbatę. A potem  zaczęło się prawdziwe, śniegowe szaleństwo -  zjeżdżanie sankami z górki.

Zmęczeni i zadowoleni uczestnicy zabawy wrócili szczęśliwi do domu.To była bardzo aktywna i wesoła sobota. Wszystkim, którzy przybyli dziękujemy za wspaniałą, wspólną zabawę. Mamy również nadzieję, że w przyszłym  roku będzie jeszcze więcej zimowych Smyków, które odważą się wyjść z domu i aktywnie spędzać czas zimą!

                                                                                     

 


 

       

CERTYFIKAT

Nasze przedszkole otrzymało CERTYFIKAT za ukończenie cyklu szkoleń w ramach ogólnopolskiego programu
"ZDROWO JEMY, ZDROWO ROŚNIEMY" - wspierajacego prawidłowe nawyki żywieniowe u małych dzieci.


 EKOGALA w Jasionce

To wielki dzień dla małych ekologów. Właśnie za takich uważają się dzieci z oddz. IV i V, które w tym dniu ze swoimi paniami wyruszyły dzielnie na Międzynarodowe Targi Żywności Ekologicznej EKOGALA 2016, które odbyły się w nowym budynku Kongresowo-Wystawienniczym w Jasionce. Dzieci wzięły udział w podsumowaniu konkursu "Mały ekolog - mój świąteczny stół". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa Nr 25 w Rzeszowie. Nagrodę zdobyła Iza Paluszak z oddziału IV. GRATULUJEMY! Nasze dzieci zobaczyły występ uczniów z tej szkoły, wysłuchały prelekcji o produktach na świątecznym stole, następnie degustowały regionlne wyroby: pierogi, podpłomyki z masłem czosnkowym popijając soczek jabłkowy. Przed wyjściem, każde dziecko otrzymało świąteczny upominek.

DSC 0135   DSC 0134

 


CERTYFIKAT

                                                         Z radością informujemy, iż nasze Przedszkole otrzymało CERTYFIKAT  za udział w projekcie "Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców!                                            

 


ZAWODY SPORTOWE

Nasze Przedszkole bierze udział w projekcie "Aktywność fizyczna i umysłowa drogą do zdrowego stylu życia" realizowanym przez Stowarzyszenie "Przedszkola Przyszłości" w ramach zadania publicznego "BEZPIECZNA I PRZYJAZNA SZKOŁA". Z tej okazji w dniu 18.10.2016r. przedszkolaki z grupy IV i V w ramach tego projektu uczestniczyły w zawodach sportowych, które odbyły się w NTB ACTIVE CLUB w Głogowie Małopolskim.     

            

Dzieci brały udział w 6-ciu dyscyplinach sportowych: bieg,tenis, gimnastyka, łucznictwo, skok w dal, golf.

W zmaganiach sportowych rywalami naszych przedszkolaków byli ich rówieśnicy  z Przedszkola Publicznego Nr 20 w Rzeszowie. Nasi mali sportowcy walczyli z wielkim zaangażowaniem, przestrzegając zasady fair play. Na zakończenie zawodów wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy!  

 


 Jesteśmy „Przedszkolem bez próchnicy”!

Z dumą informujemy, iż nasze przedszkole uczestniczy w realizacji projektu „Dzieciństwo bez próchnicy” – największego ogólnopolskiego programu profilaktyki i edukacji stomatologicznej dla dzieci przedszkolnych, ich rodziców oraz nauczycieli i wychowawców.

 

W ramach projektu wszystkie dzieci uczęszczające do naszego przedszkola wzięły udział w ciekawych zajęciach

edukacyjnych z zakresu profilaktyki stomatologicznej, zaś ich rodzice otrzymali przystępne i nowoczesne

materiały informacyjne, z których dowiedzą się jak powinni dbać o zdrowie zębów i kształtować prawidłowe nawyki

żywieniowe swoich dzieci.

 Dzięki programowi nasze przedszkole otrzymało również pakiety edukacyjne i pomoce dydaktyczne z zakresu profilaktyki stomatologicznej.

 Aby zostać „Przedszkolem bez próchnicy”, zapraszamy na stroną internetową: www.zebymalegodziecka.pl

 Realizacja projektu jest współfinansowania przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, współfinansowanie krajowe dla projektu zapewnia Minister Zdrowia.

 


PLAN PRACY ZESPOŁU PROMOCJI ZDROWIA PRZY PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 22

W RZESZOWIE ROK SZKOLNY 2016/2017

CEL GŁÓWNY:

Zapewnienie zdrowego żywienia z uwzględnieniem rozwijania u dzieci preferencji żywieniowych/smakowych zgodnie z ich potrzebami.

Zapoznanie dzieci i rodziców z potrawami naszych dziadków pochodzących z naszego regionu, poznanie możliwości zaadoptowania ich we współczesnej kuchni.

CELE SZCZEGÓŁOWE

- zapewnienie dzieciom odpowiedniego rytmu aktywności w przedszkolu z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb;

- wdrażanie i zachęcanie do prowadzenia zdrowego stylu życia: odpowiednie odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna;

- zapoznanie dzieci z zaletami rolnictwa ekologicznego m.in. poprzez spotkania, wycieczki praktykowanie zachowań prozdrowotnych w czasie pobytu dziecka w przedszkolu i zachęcanie ich rodziców do kontynuowania tych zachowań w domu;

- zachęcanie dzieci do degustacji nowych potraw jako źródła energii i witamin;

- jak żyli ludzie w polskiej wsi lata temu, wizyta w Izbie Pamięci Ludowej w Trzcianie;

- kontynuowanie cyklu ,, Poznaję mój kraj wspólnie z rodzicami” z naciskiem na poznanie

naszej Małej Ojczyzny.

   

Lp.

Zadania

Termin

Odpowiedzialny

1.

Pedagogizacja rodziców oraz nauczycieli – gazetka ,,abc”, gazetka ścienna w holu przedszkola

Cały rok

Osoby odpowiedzialne

2.

Zapoznanie z potrawami naszego regionu. Warsztaty kulinarne dla chętnych rodziców prowadzone przez panią Justynę Kłeczek, koordynatora do spraw żywieniowych wg programu ,,Zdrowo jemy- zdrowo rośniemy”

Listopad, grudzień

Koordynator zespołu promującego zdrowie i jego członkowie

3.

Wycieczka do Zagrody ,,Szmer,”zapoznanie dzieci z wypiekiem chleba, obserwacja krajobrazu naszego regionu w czasie przejażdżki bryczkami

Kwiecień, Maj

Naucz.oddz. III, IV,V

4.

Organizacja wycieczki w ramach cyklu,,Poznaję mój kraj wspólnie z rodzicami”

Marzec, Kwiecień

Zespół Promocji Zdrowia , RadaRodziców ( pan Ryszard Musz)

5.

Udział w konkursach plastycznych organizowanych przez inne placówki, instytucje, czasopisma dziecięce

Cały rok,

Wszyscy naucz.

6.

Realizacja programów profilaktycznych: ,,Zdrowo jem- zdrowo żyję” Program Edukacji Ekologicznej Dzieci i Młodzieży wspierany przez Urząd Marszałkowski w Rzeszowie, ,,Czyste powietrze wokół nas” Program Edukacji Antytytoniowej wydany przez Państwową Inspekcję Sanitarną, MEN, ,,Mamo, tato wolę wodę” Ogólnopolski Program Edukacyjny, ,,Zdrowo jemy-zdrowo rośniemy” Podkarpacki Program Zdrowotny , ,,Chronimy Dzieci” Program Certyfikowania Placówek Oświatowych realizujących politykę ochrony dzieci przed przemocą, ,,Dzieciństwo bez próchnicy” projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu współpracy z krajami członkami Unii Europejskiej

Cały rok

Wszyscy naucz.

7.

Zorganizowanie spotkania nt,, Jak żyli ludzie w dawnej wsi lata temu”- wyjazd do Izby Pamięci Ludowej w Trzcianie

Maj

Naucz.oddz.II, IV,V,Zespół Promocji Zdrowia

8.

Warsztaty dla dzieci z oddz.V, III,

Marzec

Zespół ds. promocji zdrowia

9.

 

 

Kulig w okolicy Rzeszowa dla rodziców i dzieci.

Styczeń, Luty

 

 

Zespół Promocji Zdrowia i Rada Rodziców

10.

Zajęcia otwarte dla rodziców

Styczeń, Maj

Naucz.oddz.I, II, III, IV, V

11.

IV Międzyprzedszkolny Bieg przedszkolaków ,,Przedszkolaki Biegają”

Maj, Czerwiec

n-lki z oddz. V , Zespół Promocji Zdrowia

 

 EFEKTY DZIAŁANIA:

  1. Aktywna współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
  2. Rozwijanie postaw prozdrowotnych.
  3. Zdobycie przez dzieci poczucia własnej wartości , wiary w swoje możliwości oraz szacunku dla innych.
  4. Promowanie przedszkola w środowisku.
  5. Poznanie przez dzieci okolic Rzeszowa, kształtowanie u nich postaw patriotycznych.
  6. Zainteresowanie dzieci różnymi , ciekawymi potrawami pochodzącymi z naszego terenu.

 


III Międzyprzedszkolny Bieg Przedszkolaków

W dniu 07.06.2016r Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Przedszkola Publicznego Nr 22 w Rzeszowie  wraz z członkami Zespołu Promocji Zdrowia zaprosili przedszkolaków z przedszkoli Nr 20, 18, 12, 28 na III Międzyprzedszkolny Bieg Przedszkolaków  pt. ,,Przedszkolaki biegają".

Spotkanie odbyło się na bieżni przy Szkole Unicef. Rozgrzewkę, ćwiczenia ruchowe i główny bieg poprowadził nasz rodzic, pan Sobczak długoletni nauczyciel w-fu.


 PROGRAM "ZDROWO JEMY-ZDROWO ROŚNIEMY"    

 

     W roku szkolnym 2015/2016 nasze przedszkole realizowało  program ,,Zdrowo jemy- zdrowo rośniemy".Program jest współtworzony przez Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, Fundację Nutricia, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Matki i Dziecka oraz Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.Celem programu jest wzrost świadomości na temat roli żywienia we wczesnym okresie życia wśród pracowników przedszkoli oraz promowania zrównoważonej diety oraz kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych.Koordynatorem i Edukatorem programu jest  pani Justyna Kłeczek. W ramach programu zostały przeprowadzone warsztaty dla  wszystkich pracowników przedszkola. Tematy warsztatów:Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady prawidłowego żywienia dzieci”,„Mocne kości i zęby, czyli rola wapnia i witaminy D”, „Cukier w diecie - słodzimy czy nie słodzimy?”, „Sól w diecie. Soli do woli?” „Alergie na pokarm”, „Świeża woda zdrowia doda – na pragnienie – woda”, „Co robić, kiedy za dużo je? Otyłość.”,„Zachęcać czy nie? Kto podejmuje decyzje? Granice wyboru dziecka”, „Niejadek czy neofobia?”, „Dzieci współtworzą swoje posiłki”,„Jemy oczami – estetyka na talerzu”,„Ja sam, ja sama - czego dzieci się uczą podczas posiłku",„Jakość produktów" . Przedszkolaki także uczestniczyły w  warsztatach kulinarnych, które odbyły się 10.05.2016r. Koordynatorem spotkania dla dzieci były koleżanki z naszego Zespołu Promocji Zdrowia. Pedagogizacja rodziców odbywa się za pomocą gazetki przedszkolnej ,,abc", kącika dla rodziców, gdzie umieszczamy systematycznie informacje, artykuły nt promocji zdrowia.

 


 

        images

                                                 

                                   "Zdrowie- to nie tylko brak choroby

lecz stan dobrego samopoczucia fizycznego,

                                                psychicznego, społecznego i duchowego."

                                                                                                     

  Zdaniem Trevora Williama, przedszkole promujące zdrowie charakteryzują trzy cechy:

-          edukacja prozdrowotna w ramach programu wychowania przedszkolnego

-          uwzględnianie zdrowia w życiu przedszkola

-          współdziałanie przedszkola z rodziną i społecznością lokalną w zakresie ochrony zdrowia i pomnażania jego potencjału

 

Aby promować zdrowie w całej społeczności przedszkolnej, we wszystkich jego wymiarach: fizycznym, psychicznym, społecznym i emocjonalnym w 2001 roku powstał w naszym przedszkolu Zespół Promocji Zdrowia, którego koordynatorem została Pani Danuta Stokłosa. Powołanie zespołu było decyzją wszystkich pracowników placówki, ponieważ efekty promocji zdrowia zależą od klimatu wzajemnej akceptacji, zrozumienia i wsparcia. Efektem działalności Zespołu i całej społeczności przedszkolnej było przyjęcie do Miejskiej sieci Szkół i Placówek promujących Zdrowie w 2001roku.

Przedszkole promujące zdrowie to takie, w którym dominuje troska o zdrowie i dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne dzieci, nauczycieli i pozostałych pracowników placówki i rodziców.

W przedszkolu promującym zdrowie ważne jest aby: pytać dzieci o zdanie i opinie w sprawach, które ich bezpośrednio dotyczą i brać je pod uwagę, powierzać im niektóre proste zadania, zachęcać do generowania pomysłów, zachęcać i umożliwiać współpracę z rówieśnikami i dorosłymi, stwarzać możliwości osiągania sukcesów.

Najważniejszymi partnerami w tych działaniach stali się dla nas rodzice naszych przedszkolaków. Wspieranie ich w rozwoju kompetencji wychowawczych i kompetencji dla zdrowia stało się  podstawowym warunkiem skuteczności edukacji zdrowotnej dzieci. Cały czas tworzymy warunki i podejmujemy działania, które sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu całej społeczności przedszkola tj. dzieci, pracowników, rodziców. Prowadzimy edukację dzieci, pedagogizację rodziców. Bierzemy udział w różnorodnych akcjach promujących zdrowy styl życia. Nasi pracownicy uczestniczą w szkoleniach nt. promowania zdrowego stylu życia, programach zdrowotnych. Nasze koleżanki w ramach tego programu prowadziły zajęcia z dziećmi w wielu placówkach na terenie województwa podkarpackiego.Dzieci brały udział w wycieczkach do gospodarstw ekologicznych i zapoznawały się ze zdrową żywnością oraz jej produkcją. Jako pierwsze przedszkole wprowadziłyśmy w życie naszej społeczności sobotnie wyjazdy z rodzicami na Rajdy krajoznawcze połączone z lekcjami o ekologii, które prowadziła pani Katarzyna Ruszała, prezes stowarzyszenia Ekoskop.

Wszystkie działania mające na celu promowania zdrowego stylu życia doprowadziły nas do otrzymania w  2005 roku z rąk Wojewódzkiego Zespołu Wspierającego Szkoły Promujące Zdrowie Certyfikat i tym samym znaleźliśmy się w Wojewódzkiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie.

Realizujemy długofalowe projekty promocji zdrowia z wykorzystaniem zasad i cyklu działań zwiększających ich skuteczność - od diagnozy potrzeb do ewaluacji wyników- przy współpracy wszystkich pracowników i większości rodziców.Ponieważ Przedszkole Promujące Zdrowie powinno w dużym zakresie współpracować z rodzicami dlatego staramy się budować partnerskie relacje z rodzicami, włączać rodziców do projektów promocji zdrowia, zachęcamy rodziców do pedagogizacji  dla zdrowia. Współpracujemy ze szkołami i społecznością lokalną, aby ułatwić przedszkolakom płynne przejście do szkoły i zmniejszenie stresów z tym związanych. 

 


 

W trosce o nasze środowisko serdecznie zapraszamy do akcji ZBIERAJ BATERIE!

Jeśli masz w domu zużyte baterie nie wyrzucaj ich do kosza na śmieci!

ZUŻYTE BATERIE TO ODPAD NIEBEZPIECZNY!

                                       

         BATERIE ZBIERAMY

            WSPÓLNIE O ŚRODOWISKO DBAMY 

       

 


 

                                 

Wewnątrzeprzedszkolny Konkurs Kulinarny

dla Dzieci i Rodziców pt. "Witaminowy Jadłospis"

 

 

W dniu 18.05.2015r. odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej Wewnątrzprzedszkolnego Konkursu Kulinarnego

pt. "Witaminowy Jadłospis".

 

Komisja w składzie:

- Wioletta Bełza- dyrektor PP Nr 22

- dr Leokadia Drobnica- specjalista ds. żywienia, nauczyciel ZSG w Rzeszowie

- Bożena Biały- intendentka PP Nr 22

- Danuta Stokłosa- nauczyciel, członek zespołu Promocji Zdrowia PP Nr 22

- Małgorzata Kulig- nauczyciel, członek zespołu Promocji Zdrowia PP Nr 22

 

oceniała 10 opracowanych tygodniowych jadłospisów kulinarnych.

 

Głównym kryterium oceny jadłospisów było:

1. Zgodność z tematyką konkursu.

2. Przestrzeganie zasad zdrowego żywieni, zdrowego trybu życia.

3. Wykazanie się znajomością w opracowaniu tygodniowego jadłospisu stosując się do określonych zasad właściwego odżywiania się.

 

Komisja wyłoniła 4 równorzędne wyróżnienia dla:

- Mai Adamskiej

- Urszuli i Wiktorii Napory

- Filipa Siciaka

- Pawła Motowidło

 

Uczestnicy wykazali się dużą znajomością wiedzy n/t zasad właściwego odżywiania się.

Gratulujemy i serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i wielkie zaangażowanie!

 

A oto opracowane propozycje jadłospisów wyróżnionych:

 

URSZULA I WIKTORIA NAPORA

ikona doc

 

 

PAWEŁ MOTOWIDŁO

ikona doc

 

 

FILIP SICIAK

ikona doc

 

 

MAJA ADAMSKA 

pptx

- zapewnienie dzieciom odpowiedniego rytmu aktywności w przedszkolu z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb;

- wdrażanie i zachęcanie do prowadzenia zdrowego stylu życia: odpowiednie odżywianie, ruch na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna;

- zapoznanie dzieci z zaletami rolnictwa ekologicznego m.in. poprzez spotkania, wycieczki  praktykowanie  zachowań prozdrowotnych w czasie pobytu dziecka w przedszkolu i zachęcanie ich rodziców do kontynuowania tych zachowań w domu;

- zachęcanie dzieci do degustacji nowych potraw jako źródła energii i witamin;

- jak żyli ludzie w polskiej wsi lata temu, wizyta w Izbie Pamięci Ludowej w Trzcianie;

- kontynuowanie cyklu ,, Poznaję mój kraj wspólnie z rodzicami” z  naciskiem na poznanie

naszej Małej Ojczyzny  .

 

um logo men logoVULCAN-nabor-przedszkola

stowarzysz-przedszkola-przysz

szkola-promujaca-zdrowie