21.10.2020

Realizując zadanie z projektu "Z kulturą mi do twarzy" starszaki z grupy V grały na Bum-bum rurkach oraz stworzyły teatrzyk sylwet, próbując swoich sił aktorskich.


21.10.2020

Dzieci z oddziału IV poznały budowę, dźwięk i charakterystyczne cechy gitary akustycznej. Chętne dzieci próbowały swoich sił grając dla reszty grupy. 


20.10.2020

Warsztaty mydlane w grupie V

Pachnące, kolorowe mydełka z naturalnych produktów…

Realizują tematy tygodnia „Dbam o zdrowie” zrealizowaliśmy warsztaty mydlarskie, które ukazały dzieciom, iż powszechnie znane im mydło mogą sami stworzyć! Podczas warsztatów dzieci miały okazję samodzielnie realizować etapy powstawania mydła. Rozwijały kreatywność, miały mnóstwo radości i satysfakcji z tworzenia. Robienie mydełek nauczyło przedszkolaków nie tylko zaradności i twórczego myślenia, lecz również cierpliwości i dokładności! Zapakowaliśmy pięknie mydełka, które dzieci zabrały do domu! Jeszcze jedną atrakcją był eksperyment z bańkami mydlanymi – „Wybuch wulkanu”, który wywołał wiele pozytywnych emocji!


19.10.2020

Dzień listonosza

Przedszkolaki z grupy V obchodziły "Dzień listonosza" - poznając specyfikę jego pracy, atrybuty pasujące do zawodu. Wymieniali się wiedzą dotyczącą pisania listów. Samodzielnie wykonali pocztówkę, którą próbowali zaadresować. Poznaliśmy kolejną literkę O,o wykorzystując opaski odblaskowe i nasze "Zegary literowe", które samodzielnie wykonaliśmy jako pomoc dydaktyczną.


15.10.2020

Dnia 15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. Do akcji włączyły się także dzieci z naszego przedszkola. Celem obchodów tego dnia jest uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. To święto rozpoczęliśmy od rozmowy na temat zarazków i bakterii, omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie bawiliśmy się z piosenką „Umyjemy brudne ręce”, obejrzeliśmy inscenizację opowiadania pt. “Łapson i mycie rąk ” oraz wykonaliśmy eksperymenty z udziałem mydła. Światowy Dzień Mycia Rąk dostarczył nam wielu wrażeń, pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

 


12.10.2020

10 października obchodzony jest na całym świecie Dzień Drzewa. Dobrze o tym wiedzą dzieci z oddziału II, które – jak przystało na prawdziwych przyjaciół przyrody – uczciły to święto w sposób wyjątkowy. Podczas zajęć edukacyjnych przedszkolaki poznały budowę drzewa, najpopularniejsze gatunki drzew i ich owoce, a także znaczenie drzew w życiu człowieka oraz zwierząt. Uczestniczyły w zabawach badawczych, obserwacjach przyrodniczych i wielozmysłowym doświadczaniu natury. Szacunek do świata przyrody i wrażliwość ekologiczna z pewnością zostały zaszczepione w najmłodszych „ekologach”.

 


W dniu 07.10.2020 maluszki zaznajamiały się z przeróżnymi instrumentami muzycznymi od trójkąta po bumbum rurki. Z zaciekawieniem wysłuchały zagadek muzycznych a na zakończenie stworzyły wielką przedszkolną orkiestrę.

  7.10.2020

Starszaki  z grupy czwartej wybrały sie na grzybobranie! Tym razem była to jednak gra , którą sami skonstruowali wykorzystując powierzchnię sali jako planszę. Sami ustalili pola z grzybkami, zaznaczyli początek i koniec trasy oraz stworzyli zasady . Do zabawy wykorzystalismy giga kostkę, która wskazywała liczbę oczek. Pionkami były dzieci, które zgodnie z wyrzuconą liczba oczek przesuwały sie do przodu  i określały czy  dany grzyb jest jadalny, czy nie. Wygrała osoba, która zebrała najwięcej grzybów. KOnstruowanie gry wpisało się Roczny Plan Modyfikacji naszego Przedszkola.   BYło ciekawym sposobem na utrwalenie wiedzy na temat grzybów oraz rozwijanie logicznego myślenia.  

 


 

 

05-06.10.2020

Dzieci z oddziału IV zrealizowały kolejne zadania z Ogólnopolskiego Programu "Uczymy dzieci programować", pt. "Marzę, myślę, konstruuję". Przedszkolaki poznały wybrane wynalazki Leonarda da Vinci i same wcieliły się w rolę wynalazców. Dzieci zostały podzielone na dwa zespoły, których zadaniem było zaplanowanie swojego wynalazku, podział czynności w grupie oraz nazwanie swojego wytworu. Grupa chłopców strzorzyła "Super-czołg", strzelający wodą, a dziewczynki "Robota dmuchającego balony". Kolejną częścią zajęć było zaplanowanie i narysowanie makiety nowoczesnego miasta dla ozobotów. 


05.10.2020

Dzień Zwierząt w Przedszkolu

5 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zwierząt. Dzień ten miał  na celu uświadomienie dzieciom, że zwierzęta, które z nami mieszkają i które są obok nas, również mają swoje prawa. Przedszkolaki poznały różne ciekawostki na temat wybranych przedstawicieli fauny oraz wiadomości dotyczące opieki nad nimi. Została także zwrócona uwaga, że zwierzęta czują jak ludzie i nie są zabawką, którą można wyrzucić. Dzieci przekonały się, że być właścicielem zwierząt to ogromna odpowiedzialność, a ochrona zwierząt to nie hobby, ale obowiązek i miara człowieczeństwa.       


02.10.2020

 W pierwszy piątek października obchodzimy DZIEŃ UŚMIECHU. Z tej okazji przedszkolaki z grupy V uczestniczyły w zajęciach nt uśmiechu, jak wygląda twarz osoby z uśmiechem, jakie samopoczucie towarzyszy nam gdy się uśmiechamy - dużo było rozmów o emocjach oraz wpływu śmiechu na nasze zdrowie! Wspólnie odkodowaliśmy napis DZIEŃ UŚMIECHU - wykorzystując do tego tablicę rzepową.

Każdy narysował siebie z uśmiechnięta buzią - omówiliśmy każdy obrazek - zwracając uwagę, iż każdy jest inny, ale to nie znaczy lepszy czy gorszy. Poruszyliśmy temat dotyczący tolerancji.  Na koniec dzieci stwierdziły, że świat byłby nudny, gdybyśmy byli wszysycy tacy sami! Wiele emocji przynisła zabawa w trzech zespołach dotycząca ułożenia z nakrętek dużej twarzy - okazało się to nie lada wyzwaniem dla dzieci! Musiały wspólnie działać by zachować proporcje twarzy, były problemy - które musieli wspólnie rozwiązywać w grupie. Efekt końcowy wyszedł super! Każda drużyna świetnie wykonała swoje zadanie!


 

02.10.2020

Dzieci z grupy IV poznały różnorodne wagi, ich przeznaczenie oraz sposób działania. Następnie same ważyły rózne przedmioty i porównywały ich wagę stosując określeń lekki, ciężki, lżejszy, cięższy. Dzieci starsze podejmowały próby odczytywania wagi podając ją w kilogramach. 


01.10.2020

Maluszki przystąpiły do ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Pyszny sposób na nudę-przedszkolna książka kucharska", dzięki któremu poznają tajniki zdrowej kuchni, zawody z nią związane oraz dowiedzą się dlaczego warto zdrowo się odżywiać. Pierwszym zadaniem było zapoznanie z zawodem kucharza, dzieci dowiedziały się co to przepis i co ciekawego zawierają książki kucharskie oraz czego należy unikać w codziennym jadłospisie.Najwięcej radości sprawiły jednak przedszkolakom własnoręcznie wykonane szaszłyki owocowe.


 

01.10.2020

Dzieci z oddziału IV wykonały kolejne zadanie "Muzyczny kod" w ramach projektu "Uczymy dzieci programować" Code Week. Przedszkolaki ustaliły znaczenie ruchowe i dźwiękowe różnych piktogramów, a następnie zagrały ułożony z nich rytm na kolorowych doniczkach. Kolejną częścią zabawy było łączenie gry z utworem "Clap clap sound" oraz wyznaczenie dyrygenta, który poprowadził całą doniczkową orkiestrę. Dzieci utrwaliły również zapis graficzny poznanych cyfr 1 oraz 2 za pomocą ozobotów, dla których narysowały tory, stosując proste komendy graficzne dla małego robocika. 

 


 

30.09.2020

Dzieciaki z grupy IV wykonały drugą aktywność z projektu  Code Week:  "Kubeczki od A-Z".  Najpierw bawiliśmy się z kubeczkami dowolnie. Układaliśmy budowle z określonej liczby kubków wskazanej przez kostkę. Potem konstruowalismy według wzoru. Na koniec zbudowaliśmy wieże w dwóch grupach: chłopcy kontra dziewczynki. Mnóstwo świetnej zabawy, a przy tym rozwijanie kompetencji miękkich oraz  współpracy pomiędzy dziećmi i kreatywności. 

 30.09.2020

Dzień chłopaka - dziewczynki z grupy V zrobiły swoim kolegom malutki upominek w formie pokolorowanej muchy i naklejki na koszulkę, by uczcić ich święto! Dziewczynki były bardzo podekscytowane, zaś chłopocy szczęśliwi z takiego wyróżnienia.


29.09.2020

Tego dnia grupa IV podjęła sie pierwszego wyzwania z Ogólnopolskiego Programu "Uczymy Dzieci programować"  oraz Code Week. Po przypomnieniu sobie kodów narysowalismy, albo raczej zakodowaliśmy giga  trasę dla ozobotów.   Trasa marzeń według dzieci powinna być kolorowa, pełna zakrętów, ciekawych zadań i baaardzo długa. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na ozoboty, które dzieci uwielbiają.  Z  radością sprawdzały czy ozoboty pokonują  zakodowane odcinki  i zadania. 

  

 

 29.09.2020

 Jesień to pora roku podczas której zwierzęta robią zapasy na zimę, przygotowują swoje mieszkania do zimy i zapadają w sen zimowy. Ludzie również robią zapasy na zimę, gromadząc w spiżarni kompoty, dżemy, soki. W sali 4-latków  również powstała taka skromna przedszkolna spiżarnia. Zgromadziliśmy zapasy na zimę w słoikach, aby potem gdy je otworzymy zapachniało nam latem. W sali 4-latków  również powstała taka skromna przedszkolna spiżarnia. Zgromadziliśmy zapasy na zimę w słoikach, aby potem gdy je otworzymy zapachniało nam latem

 


28.09.2020

Matematyka jest królową nauk, stanowi podstawę rozwoju ,stąd rozumienie jej jest wielką sprawnością, a stosowanie wielkim dokonaniem prowadzącym do rozwoju w każdej dziedzinie naszego życia. Dlatego od najmłodszych lat dzieci wprowadzane są w świat matematyki poprzez różnorodne zabawy matematyczne , takie jak: przeliczanie elementów, rytmy, ćwiczenia w posługiwaniu się liczebnikami porządkowymi, dodawanie, zapoznanie się z wagą szalkową i zasadami ważenia, klasyfikowanie, kodowanie.


28.09.2020

Grupę IV odwiedziły Panie praktykantki z naszego przedszkola z niezwykłą niespodzianką - teatrzykiem muzycznym "Świnki trzy i wilk zły". Dzieci były pod ogrmnym wrażeniem talentu Pań i z wielkim zainteresowaniem śledziły przygody trzech świnek i roztańczonego wilka. 


25.09.2020

"Makieta drogowa"

Przedszkolaki z grupy IV wykorzystały kartę pracy z wyprawki aby wykonać wspólną makietę drogi. Dzieci wycięły potrzebne elementy, przykleiły drogi i skrzyżowania według własnej inwencji, a następnie umieściły wokół nich odpowiednie znaki drogowe, sygnalizację świetlną, przejścia dla pieszych i inne obiekty, pamiętając o poznanych zasadach ruchu drogowego. Po zakończonej pracy przedszkolaki bawiły się samochodami i własnoręcznie wykonaną makietą. 

 


24.09.2020

Poznawanie zasad obowiązujących w ruchu drogowym powinno obejmować dzieci już od najmłodszych lat, gdyż ma to wpływ na ich przygotowanie do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Wskazane jest  również utrwalanie tych zachowań, dlatego również w tym roku, podczas zajęć w przedszkolu, dzieci z oddziału II uczyły się właściwego zachowania „ na drodze”. Poznały grafikę i znaczenie kilku ważnych znaków drogowych, utrwalały znajomość numerów alarmowych, oraz  uczyły się bezpiecznego  przechodzenia przez jezdnię.


24.09.2020

"Owocowy ludzik" 

Kto powiedział że owoce i warzywa nadają się tylko do jedzenia? Dzieci z grupy IV w kreatywny sposob wykorzystały zgromadzone do zajęć dydaktycznych warzywa i owoce tworząc zabawnego ludzika.


21.09.2020

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA


Każdy przedszkolak dobrze wie,

że kiedy 20 wrzesień zbliża się,

od najmłodszego, aż po starszaka,

wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Dziś obchodziliśmy święto wszystkich przedszkolaków, dlatego był to wyjątkowy dzień dla naszych wychowanków! Było dużo zabaw, śpiewu, śmiechu i pozytywnej energii. Przedszkolaki tańcowały, malowały, uczestniczyły w zawodach i się bardzo cieszyły. Uczestniczyły w zabawach z wykorzytaniem chusty animacyjnej, pozowały do zdjęć w fotobudce, uczestniczyły w "Mam talent". Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie. Z tej okazji przedszkolaki miały różnież pyszny koktail i wafel na drugie śniadanie. Również dużym zaskoczeniem był teatrzyk zorganizowany przez panie praktykantki: Patrycję i Wiktorię pt. "Trzy świnki". Dzieci były zachwycone świetnie wykonanym przedstawieniem! Natomiast maluszkom bardzo się spodobała niespodzianka i pierwsze spotkanie z teatrem. Pojawiły się również medale, upamiętniające ten dzień.

gr I

 

Gr IV

 

 

gr V

 

 


 


18.09.2020

Gimnastyka w grupie V

Gimnastyka i zabawy ruchowe dla przedszkolaków, poza dobrą zabawą - mają na celu pozytywne wpływanie na rozwój ruchowy i motoryczny dziecka. 

Ruch daje szansę na pozbycie się złej energii, sprawność ruchową i rozruźnienie.


17.092020

Grupa V robiła doświadczenie pt. "Jak powstaje dzień i noc?", dowiedziały się, że powstawanie dnia i nocy zależy od obrotowego ruchu Ziemi. Przedszkolaki przypomniały sobie wygląd globusa i pojęcie kuli. Miały również szansę samodzielnego manipulowania globusem. Maja S. jako jedyna pamiętała, kto jako pierwszy odkrył teorię, że Ziemia się obraca wokól własnej osi!


 

15.09.2020

"Międzynarodowy Dzień Kropki " - świętowaliśmy w grupie V bawiąc się i wykonując różne zadania. Dzień ten jest okazją do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni. Specjalnie na tą okazję podłoga zamieniła się w duży dywan kropkowy. Dzieci miały okazję wyrazić swoje marzenia, pragnienia, bawić się wesoło z kropkami, sprawdzić swoje mocne strony w matematycznych umiejętnościach. Baliwiśmy się z muzyką szukając odpowiednich kropek. To był miły dzień!

 

 

Grupa IV świętowanie rozpoczęła od obejrzenia bajki "O Kropce" -  poznaliśmy historię Vashti,  na której przykładzie zrozumieliśmy przesłanie  tego dnia. Odkrywaliśmy swoje talenty i możliwości. Bawiliśmy się przy muzyce w szukanie drugiej połowki kropki. Były też wyzwania matematyczne z kropką w roli głównej- czyli kropkowe sudoku i memo. Na czarnym arkuszu powstawały pastelowe bańki mydlane a  na pamiątkę udziału we wspólnej zabawie każdy otrzymał pamiątkowy medal.  

 11.09.2020 

W naszym przedszkolu oprócz zabawy i nauki, pamiętamy również o zdrowiu i higienie. Nawiązując do obchodów Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, dzieci z oddziału II wzięły udział w zajęciach dydaktycznych na temat profilaktyki próchnicy i zasad zdrowego żywienia.